Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Které hudební těleso letos získá Cenu Jantar? Nominována jsou tři a jedno je lepší než druhé

Které hudební těleso letos získá Cenu Jantar? Nominována jsou tři a jedno je lepší než druhé

11.1.2019 00:30 Ceny JANTAR

Nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za artificiální hudbu v kategorii Hudební těleso roku schválila odborná porota. Za aktivity v roce 2018 byl nominován Benda Quartet, dále Janáčkova filharmonie Ostrava a Janáčkův komorní orchestr. Kdo se stane laureátem druhého ročníku výroční Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019 na ostravském galavečeru, kde budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování poroty. Ceny Jantar se budou udělovat již podruhé a opět v šestnácti uměleckých kategoriích.

Zvětšit obrázek

Na Cenu Jantar jsou nominována tři hudební tělesa.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Benda Quartet za sérii vynikajících koncertů, které zahrnovaly Českou republiku (Praha, Kroměříž, Příbor) i Polsko (Bialsko Biala). Benda Quartet se v uplynulém roce prezentoval jako dynamický soubor, jehož interpretační portfolio zahrnuje díla klasická i moderní. Věnuje se i propagaci vynikajících skladatelů kraje, což se odrazilo v nastudování Smyčcového kvartetu Eduarda Dřízgy a dalších skladeb.

Z koncertu souboru Benda Quartet. (Foto: I. Korč)

Janáčkova filharmonie Ostrava je nominována za progresivní dramaturgii, která v minulém roce nabídla kromě klasického repertoáru také koncerty s předními českými populárními umělci, jakož i za zodpovědnou uměleckou spolupráci s předními světovými interprety (Pablo Barragán, Lukáš Vondráček aj.) a špičkovou úroveň řady klavírních recitálů. Janáčkova filharmonie sehrála v loňském roce klíčovou úlohu i v hudebně edukačním procesu zdařilou řadou hudebně-popularizačních koncertů Láska na první poslech, vysokou interpretační úroveň mělo také její nastudování hudby k filmu Svatý Václav, stejně jako koncerty v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka.

Šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Heiko M. Förster. (Foto: I. Korč)

Janáčkův komorní orchestr získal nominaci za výborné umělecké výsledky na mnoha hudebních festivalech (Pardubické hudební jaro, Mahlerův festival v Jihlavě, Smiřické svátky hudby, Festival sakrálního umenia Košice aj.). Janáčkův komorní orchestr v uplynulém roce odehrál řadu vynikajících koncertů a potvrdil svou jedinečnou souhru, unikátní zvukovost a zajímavou dramaturgii,

Janáčkův komorní orchestr. (Foto: Ivan Korč)

Porota pro artificiální hudba, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Hana Adámková, Jiří Čech, Milan Bátor, Martin Jemelka a Tomáš Thon.

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování porot.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Kromě artificiální hudby budou krajské ceny uděleny za populární hudbu, výtvarné umění, literaturu, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Nominace v dalších patnácti kategoriích budou oznámeny v nejbližších dnech a týdnech.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3 března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost.Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.