Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar v kategorii Kapela roku jsou nominováni Mirai, Porcelaine People a TTIOT

Na Cenu Jantar v kategorii Kapela roku jsou nominováni Mirai, Porcelaine People a TTIOT

30.1.2020 09:55 Ceny JANTAR » Hudba

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2019. V kategorii Kapela roku byly nominovány skupiny Mirai, Porcelaine People a The Truth Is Out There (TTIOT). Která kapela se stane laureátem ceny, bud zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat 15. března v ostravské aule Gong.

Porota pro populární hudbu rozhodovala ve složení Antonín Kocábek (předseda), Milan Bátor, Zlata Holušová, Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Jaroslav Špulák a Igor Vašut.

Kapela Mirai je nominována za album Arigato, které hýří spektrem nálad a širším stylovým rozkročením od přemýšlivých balad a hip hopu až po ostřejší rockové kousky. Mirai natočili kolekci bezprostředních hitů, které se vzpírají šablonovitému pojetí, jsou dostatečně různorodé a nechybí jim velkolepé gradace, aktuální feeling ani osobní důraz. Album Arigato našlo recept na naléhavost, je uvěřitelné a přesvědčivé po textové i hudební stránce, a to bez zjevné tendence zavděčit se všem.

Kapela Porcelaine People byla nominována za EP Low Flying Panic Attack. To přesvědčilo porotu silnými písněmi, jejichž poznávajícími znaky jsou napětí, rafinovaně vrstvené gradace a pronikavá psychologie. Porcelaine People pracují s originálními melodickými nápady, které se ihned vryjí do paměti. Jejich hudba je svěží a plná zvukové alchymie. Indie rockové kořeny ovládli na této desce s elegancí a jistotou jako málokdo.

Kapela The Truth is Out There získala nominaci za album All Little Revolutions. Nahrávka přesvědčuje obrovskou energií, instrumentální vybroušeností a nekompromisním pěveckým projevem. Současně neslevuje z účinné kombinace kontrastních metalových, elektronických a rockových prvků, kterým nechybí epický zvuk, dravost, ale i relativní jemnost, něha a hloubka. Extrémně vysoká koncentrace kvality a hitového potenciálu bez ústupku svému přesvědčení.

*

Která z uvedených tří kapel získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.