Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar za operu jsou nominováni Garza, Mastro a Přibyl, širší nominaci mají Čížek, Gurbaľ a Nociar

Na Cenu Jantar za operu jsou nominováni Garza, Mastro a Přibyl, širší nominaci mají Čížek, Gurbaľ a Nociar

3.2.2020 10:43 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii opera-muži. Odborná porota posuzovala výkony v pěti inscenacích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a třech inscenacích Slezského divadla v Opavě, které měly premiéru v roce 2019, přičemž každá z těchto inscenací má několik alternací hlavních i vedlejších rolí.

Operní porota pracovala ve složení Radmila Hrdinová (předsedkyně), Milan Bátor, Helena Havlíková, Josef Herman, Olga Janáčková a Martin Kajzar.

Porota se ve svém verdiktu rozhodla zúročit fakt, že inscenace Julietty Bohuslava Martinů v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě stojí na mimořádných a kvalitativně vyrovnaných alternacích dvou hlavních rolí. Proto jsou nominováni oba představitelé hlavní mužské role.

JORGE GARZA – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář. Role: Michel. Režie SKUTR, hudební nastudování Jakub Klecker, dirigent Robert Kružík. Premiéra 11. dubna 2019.
Jorge Garza ztvárnil postavu Michela záplavou výrazových valérů v pěvecky komornějším pojetí role, nervním jednáním, drobnými gestickými a mimickými akcemi i výbornou češtinou, vše v dokonalé souhře s Juliettou Doubravky Součkové. Jeho Michel je okouzlený nejen Juliettou, ale vším, co na jevišti potká. Od počátku je víc součástí surrealistického prostředí bez paměti než návštěvníkem města, což je možné i prověřené pojetí postavy. V jeho jednání jsou akce odlehčené humorem.

LUCIANO MASTRO – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář. Role: Michel. Režie SKUTR, hudební nastudování Jakub Klecker, dirigent Robert Kružík. Premiéra 11. dubna 2019.
Luciano Mastro ztvárnil knihkupce Michela pevným a jistým hlasem, s perfektní českou výslovností, drobnými výrazovými detaily, energickými pohyby a gesty jako racionálního člověka tápajícího ve městě, jehož obyvatelé ztratili paměť. Jako člověka snažícího se dobrat se pravdy tam, kde žádná není. Jako energického muže hledajícího milovanou ženu i za cenu sebezničení. Jeho Michel je úběžníkem a pevným bodem celé inscenace.

JIŘÍ PŘIBYL – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Carl Maria von Weber: Čarostřelec. Role: Kašpar. Režie Lubor Cukr, hudební nastudování
Vojtěch Spurný. Premiéra 16. června 2019.
Jiří Přibyl zdařile připojil k bohatému rejstříku svých dosavadních operních rolí postavu Kašpara v opavské inscenaci Weberovy opery Čarostřelec. Prokázal v ní své stále se vyvíjející a stále bohatší pěvecké kvality zejména v krásně barevných a znělých hlubokých tónech svého basbarytonu. Sdělností pěveckého výrazu plně dotvořil obdivuhodné herecké a pohybové ztvárnění této obtížné role.

Vzhledem k tomu, že porota shledala v loňském roce velký počet kvalitních výkonů, rozhodla se zveřejnit i širší nominace. Do nich vybrala Václava Čížka za roli Raimbauta v Robertu ďáblovi (NDM Ostrava), Martina Gurbaľa za roli Vodníka v Rusalce (NDM Ostrava) a roli Bertrama v Robertu ďáblovi (NDM Ostrava) a Juraje Nociara za roli Alfreda Germonta v La Traviatě (Slezské divadlo Opava) a roli Maxe v Čarostřelci (Slezské divadlo Opava).

*

Kdo z uvedených tří umělců získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.