Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar za operu jsou nominovány Kněžíková, Sibera a Součková. Širší nominaci mají Holbová, Řeřichová a Zajmi

Na Cenu Jantar za operu jsou nominovány Kněžíková, Sibera a Součková. Širší nominaci mají Holbová, Řeřichová a Zajmi

3.2.2020 00:05 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii opera-ženy. Odborná porota posuzovala výkony v pěti inscenacích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a třech inscenacích Slezského divadla v Opavě, které měly premiéru v roce 2019, přičemž každá z těchto inscenací má několik alternací hlavních i vedlejších rolí.

Operní porota pracovala ve složení Radmila Hrdinová (předsedkyně), Milan Bátor, Helena Havlíková, Josef Herman, Olga Janáčková a Martin Kajzar.

Porota se ve svém verdiktu rozhodla zúročit fakt, že inscenace Julietty Bohuslava Martinů v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě stojí na mimořádných a kvalitativně vyrovnaných alternacích dvou hlavních rolí. Proto jsou nominováni nejen oba představitelé hlavní mužské role, ale i dvě představitelky titulní postavy.

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář. Role: Julietta. Režie SKUTR, hudební nastudování Jakub Klecker, dirigent Robert Kružík. Premiéra 11. dubna 2019.

Kateřina Kněžíková Juliettu precizně technicky i výrazově propracovaně zazpívala a ladnými pohyby provlála jevištěm jako Michelův neuchopitelný sen, prchavý přelud, věčná femme fatale, kterou nelze ovládnout ani v jevištních situacích, natož ji najít, uchopit a získat. A také jako žena s nepředvídatelnými vrtochy, jimiž logicky dožene Michela k výstřelu z revolveru. Do nominace se promítla i její éterická líbezná Rusalka v loňské ostravské inscenaci této Dvořákovy opery.

JANA SIBERA – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA A NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Giuseppe Verdi: La Traviata. Role: Violetta Valéry. Režie Jana Andělová Pletichová, hudební nastudování Vojtěch Spurný. Premiéra 15. prosince 2019.
Giacomo Meyerbeer: Robert ďábel. Role: Isabella. Režie Dominik Beneš, hudební nastudování Adam Sedlický. Premiéra 13. června 2019.
Jana Sibera v komplexně propracované postavě Violetty postihla vývoj kurtizány od koketní bezstarostnosti přes pojetí lásky jako upřímného citu, vášnivý milostný vztah a dojemnou snahu uhájit si své štěstí proti společenským předsudkům až po dramatickou scénu předsmrtné extáze. Excelentní výkon podala i v pěvecky náročné velké francouzské opeře, kde úspěšně zvládla vypjatý part dramatického koloraturního sopránu s árií naděje v návrat svého rytíře sicilsky znějící kabaletou i prosebnou kavatinou.

DOUBRAVKA SOUČKOVÁ – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Bohuslav Martinů: Julietta aneb Snář. Role: Julietta. Režie SKUTR, hudební nastudování Jakub Klecker, dirigent Robert Kružík. Premiéra 11. dubna 2019.
Doubravka Součková dala Juliettě jiskřivé tóny, mladistvou krásu a věcné jevištní jednání, zvláště však dokonalou souhru s Michelem Jorgea Garzy. Éterická dívka bezelstně vtahuje poddajného Michela do světa fantazie, mezi lidi žijící jen přítomností. Předvedla dokonale posazený, vylehčený a znělý soprán, precizní výslovnost a cit pro pěvecké i situační nuance.

*

Vzhledem k tomu, že porota shledala v loňském roce velký počet kvalitních výkonů, rozhodla se zveřejnit i širší nominace. Do nich vybrala Veroniku Rovnou Holbovou za roli Violetty Valéry v La Traviatě (Slezské divadlo Opava) a zároveň za Rusalku (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Barboru Řeřichovou za roli Agáty v Čarostřelci a Zemfiry v inscenaci Aleko/Komedianti (Slezské divadlo Opava) a Michaelu Zajmi za roli Alice v inscenaci Robert ďábel (NDM Ostrava).

*

Která ze tří nominovaných umělkyň získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.