Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Zemřel Jaroslav Kosec, dlouholetý operní sólista Národního divadla moravskoslezského

Zemřel Jaroslav Kosec, dlouholetý operní sólista Národního divadla moravskoslezského

2.5.2020 Divadlo

Barytonista Jaroslav Kosec, který byl téměř 30 let pěveckou stálicí opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, zemřel ve věku 70 let. Jeho jméno bylo spojeno s řadou nezapomenutelných rolí v desítkách operních a operetních inscenací, a to nejen na ostravské scéně, ale také na divadelních scénách a koncertních pódiích po celé Evropě. Z tohoto světa umělec odešel v pátek 1. května.

Zvětšit obrázek

Jaroslav Kosec
Foto: Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě

Jaroslav Kosec se narodil v Košicích 22. listopadu 1949. Studoval konzervatoř v Bratislavě ve třídě Idy Černecké (absolutorium 1974), soukromě pak u Franja Hvastiji. Během posledních dvou ročníků konzervatoře byl členem sboru Slovenské filharmonie, v letech 1974–75 působil jako sólista zpěvohry Nové scény v Bratislavě. Od roku 1975 působil 8 let v angažmá ve Státní opeře v Banské Bystrici, kde hrál v operách Giuseppe Verdiho (Rigoletto, Simone Boccanegra, Falstaff), Figara v Mozartově Figarově svatbě, Lovce ve Dvořákově Rusalce, knížete Jeleckého v Pikové dámě Petra Iljiče Čajkovského, barytonové role v operách Angelika Jacquese Iberta, Gianni Schicchi  a Plášť Giacoma Pucciniho, Čarostřelec Carla Marii von Webera, ale také postavy z oper slovenských skladatelů (Bartolomej Urbanec – Majster Pavol z Levoče, Tibor Frešo – Martin a slnko, Viliam Figuš-Bystrý – Detvan) a českých soudobých autorů (Jiří Pauer – Manželské kontrapunkty).

Součástí jeho repertoáru byly rovněž operety (například Krásná Helena Jacquese Offenbacha). Během hostování v Slovenském národním divadle v Bratislavě vytvořil postavy Renata v Maškarním plesu Giuseppe Verdiho, Figara v Rossiniho Lazebníku sevillském, Nabucca  ve stejnojmenné opeře Giuseppe Verdiho a Michoneta v opeře Adriana Lecouvreur Francesca Ciley. V letech 1983-85 pak jako sólista olomoucké opery rozšířil svůj repertoár o titulní postavu v opeře Julius Caesar Georga Friedricha Händela.

V roce 1985 získal angažmá jako sólista opery  Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde působil do roku 2014. Na této divadelní scéně vytvořil na osm desítek operních a operetních rolí, z nichž mezi klíčové patří hlavní postavy nebo barytonové role ve Verdiho operách Macbeth, Nabucco, Rigoletto, Trubadúr, La Traviatta, Don Carlos, Otello, dále v Pucciniho Bohémě, Tosce, Madama Butterfly a Turandot.  Ze světového operního repertoáru zde vytvořil postavy Escamilla v Bizetově Carmen, knížete Igora a knížete Galického v Borodinově opeře Kníže Igor, Dona Pizzara v Beethovenově Fideliovi, čtyři postavy v Offenbachových Hoffmannových povídkách a mnoho dalších.

Řadu postav vytvořil také v operách českých autorů. Z klasického repertoáru vystoupil v postavách oper Smetanových jako Mícha nebo Krušina v Prodané nevěstě, Budivoj nebo král Vladislav v Daliborovi nebo jako Vok v Čertově stěně. V Dvořákových operách vytvořil role Lovce v Rusalce, knížete Šujského v opeře Dimitrij nebo Ismena v Armidě.  Z českých autorů 20. století byl na domovské scéně obsazen například do rolí v operách Bohuslava Martinů Voják a tanečniceDivadlo za branou /Pierot/, Řecké pašije, dále pak ztvárnil Revírníka v Janáčkově Lišce Bystroušce, Stárka v Její pastorkyni apod.

Vedle těchto postav ztvárnil také barytonové role v mnoha operetách – např. Jacquese Offenbacha (Orfeus v podsvětí) nebo Johanna Strausse ml. (Noc v Benátkách), hostoval v Brně, Liberci, Českých Budějovicích a spolupracoval s řadou dirigentů (Zdeněk Mácal, Zdeněk Košler, Petr Vronský, Miriam Němcová, Hideaki Muto a další). V rámci koncertní činnosti u nás i v zahraničí (vystoupil v Belgii, Francii, Itálii, Japonsku, Lotyšsku, Monaku, Maďarsku, Německu /Berlín, Lipsko, Hamburg, Karlsruhe/, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku) interpretoval party v dílech světových autorů (například Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, op. 125, Carl Orff: Carmina Burana, Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem d moll pro sóla, sbor a orchestr, KV 626). Jeho repertoár zahrnoval nejen písně (Petr Iljič Čajkovskij, Biblické písně Antonína Dvořáka), ale i kantátové skladby (Bohuslav Martinů Otvírání studánek).

V letech 2002–16 Jaroslav Kosec vyučoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a v letech 2002–2008 také na Institutu pro umělecká studia Pedagogické fakulty Ostravské univerzity (dnešní Fakulty umění). Jeho dlouholetý kolega z NDM Václav Morys na něj vzpomíná: „Byl to skvělý pěvec, vždy ochotný pomoct, poradit. Byl i dobrý pedagog a měl smysl pro humor.“

Na závěr přidáváme i aktuální reakci přední polské pěvkyně Agnes Zwierko: „Poznala jsem Járu v době, kdy jsem hostovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (2003). Na jevišti jsme se potkali v Jenůfě a Rusalce. Byl to velmi důsledný, zdvořilý a vtipný kolega. Zůstali jsme v kontaktu i po ukončení mé spolupráce s ostravským divadlem. Je mi velmi líto, že se s ním už nikdy nestřetnu, protože byl opravdu dobrou duší tohoto divadla.“

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.