Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Dokázali jsme to! Rádio Ostravan začne vysílat v září. Děkujeme všem, kteří přispěli

Dokázali jsme to! Rádio Ostravan začne vysílat v září. Děkujeme všem, kteří přispěli

10.7.2020 09:11 Atd. » Hudba

Sen o vybudování historicky prvního internetového rádia, které bude vysílat pouze hudbu umělců spojených s Moravskoslezským krajem, se naplňuje. Sbírka, kterou vyhlásil webový portál Ostravan.cz, skončila v pátek ráno a byla úspěšná. Vybralo se přes 119 procent cílové částky, tedy 119 203 korun. Děkujeme všem, kteří na vstupní investici přispěli ať už finančně, poskytnutím dárků pro naše podporovatele, anebo třeba jen vyjádřením veřejné podpory a sdílením projektu na sociálních sítích. Je to pro nás velká vzpruha do budoucna a zároveň i závazek, který se budeme snažit naplnit.

Zvětšit obrázek

Logo Rádia Ostravan

Jak jsme slibovali, vysílání bude založeno na pečlivě promyšlených žánrových blocích a bude pokrývat celé hudební spektrum, takže uslyšíte všechny žánry, na které si vzpomenete. Budeme hrát klasickou hudbu a folklor, rock, folk, kvalitní pop, alternativní hudbu, jazz nebo elektronickou taneční hudbu. Vyhýbat se nebudeme ani hudbě na okraji včetně extrémních hudebních experimentů, ani kvalitnímu mainstreamu.

V současné době pracujeme na třídění stovek, možná už tisíců hodin hudebních nahrávek, které jsme nashromáždili za několik uplynulých desetiletí, a vybíráme z nich ty nejlepší, jimž chceme vdechnout nový život. Mravenčí práci představuje zejména příprava vysílacího schématu, kterému chceme dát co nejlogičtější strukturu, následovat bude zkušební provoz. Předpokládáme, že vysílání spustíme nejpozději do konce září.

Jsme si vědomi, že hyperžánrová dramaturgie, pro kterou jsme se rozhodli, je zatím nevyzkoušená, a to nejen v českých poměrech. Právě to nám ale připadá na celém projektu velmi vzrušující.

Věříme, že lidé si na připravované vysílací schéma zvyknou a rádi si v něm počkají na hudbu, kterou preferují. Nikomu ale nebude nic bránit v tom, aby rádio poslouchal kdykoliv na to bude mít čas a rozšířil si své obzory. Myslíme si, že řada lidí ani netuší, kolik dobré muziky v našem kraji vzniká, protože zavedená rádia jí nechtějí dát prostor. Proto jsme přesvědčeni, že chystané vysílání bude pro všechny posluchače velmi příjemným překvapením. Zároveň půjde o výbornou šanci pro všechny muzikanty a kapely, jak svou hudbu poslat dál a rozšířit tak svoji fanouškovskou základnu.

V této souvislosti prosíme všechny kapely, hudebníky, orchestry a sbory, jednotlivce i hudební tělesa, kteří s námi zatím nejsou ve spojení, aby nám zaslali své nahrávky, a to v elektronickém formátu wav nebo mp3 (v nejvyšším bitrate). Odkazy ke stažení nahrávek posílejte na adresu radio@ostravan.cz. Zaslání nahrávek ovšem neznamená, že budeme vysílat skutečně cokoliv. Přestože půjde o rádio otevřené všem žánrům, chceme zachovat alespoň základní kvalitativní úroveň pouštěné hudby.

Ještě jednou děkujeme všem, kteří vznik projektu podpořili prostřednictvím crowdfundingového portálu HitHit.com. Peníze, které obdržíme po odečtení jejich devítiprocentní provize, poslouží na úhradu nákladů spojených s vybavením studia, tedy na nákup počítače včetně broadcastingového softwaru, nábytku a studiové techniky včetně nejnutnějších akustických úprav místnosti, protože počítáme s občasnými živými vstupy. Nějaké peníze určitě zbydou i na výrobu aplikace do mobilních telefonů, aby si naši posluchači mohli rádio naladit co nejpohodlněji a mohli ho poslouchat vždy, když si vzpomenou.

Další náklady na provoz, tedy na pronájem místnosti pro studio, zákonem stanovené autorské poplatky a na lidi, kteří budou pro rádio příležitostně pracovat, chceme v budoucnu hradit zejména prostřednictvím placené reklamy, a to přesto, že vysoká poslechovost nikdy nebude našim primárním cílem. Na druhé straně náklady na provoz internetového rádia nejsou tak vysoké, takže v tomto směru jsme optimisté a věříme, že projekt bude přes svůj nekomerční charakter dlouhodobě finančně udržitelný.

Co říci závěrem? Nebudeme konkurovat jiným stanicím, protože budeme hrát z podstatné části takovou hudbu, kterou jiné stanice nehrají. Právě proto věříme, že náš projekt má smysl. Držte nám palce, ať se vše podaří po technické stránce zvládnout a vysílat začneme v září. O datu spuštění vysílání budeme v předstihu informovat.

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Atd. » Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.