Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Festival Cirkulum dýchá skvělou atmosférou

Festival Cirkulum dýchá skvělou atmosférou

7.8.2021 Atd.

Velkolepá pouliční přehlídka Cirkulum se koná od pátku do neděle 8. srpna na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a nabízí nevídané zážitky, nad kterými občas tuhne krev v žilách. V pátek odpoledne si třeba v šapitó notně pohrál s místním publikem brazilský umělec Dan Marques, který v údiv uvedl nejen publikum, ale i zkušené znalce cirkusového zákulisí. Ještě než ale došlo k mizení důležitých osobních předmětů anebo k dalším kejklířských dovednostem mistra kouzelnického umění, většina Porubanů si nenechala ujít slavnostní zahájení na místním rondlu.

Zvětšit obrázek

Duo un Pie z Argentiny v Ostravě-Porubě.
Foto: Jiří Birke

Přestože o den dříve se strhla hotová průtrž mračen a ještě v pátek dopoledne to vypadalo, že vzácné hosty pokropí déšť, nebe se nakonec umoudřilo a svátečnímu defilé nic nebránilo ve zdárném průběhu. Pod taktovkou principála a ředitele Václava Pokorného se na pódiu uprostřed zeleného trávníku vystřídali někteří z nejhlavnějších hostů, nechyběl pochopitelně Dan Marques se svým stylovým oblekem a promáčklým cylindrem, nafukovací zvířata obrovských rozměrů, loutky v nadživotní velikosti, námořnické Duo un pie z Argentíny, španělský komik a žonglér Hugo Miró se vzhledem smutného klauna z němých grotesek a řada dalších.

Ze zahájení festivalu Cirkulum. (Foto: Jiří Birke)

Pak si úvodní slovo převzali porubská starostka Lucie Baránková a náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Umělce i diváky uvítali s nadějí, že pátý. ročník Cirkula bude znamenat po více jak roční pauze návrat k jeho plnohodnotnému formátu. A záhy došlo na první působivou show.

O úvodní vstup do magického světa pouličních a první open air vystoupení se postarali zamilovaní námořníci. Argentinské Duo un Pie vsadilo na typickou klauniádu ozvláštněnou civilními prvky. Ve stylovém námořnickém oblečení v duchu Pepka námořníka předvedlo komický příběh siláka a jeho múzy, která se ale chová velmi nevyzpytatelně. Například se nechá krmit čerstvě ulovenými rybami, ale polibek nevěnuje svému zachránci žádný. Svéráznou roli ve výstupu sehrál i úklidový mop, suplující typický hadr na holi. Fyzicky dobře vybavení klauni si pohrávali se svými těly na hranici lidských možností, a tak se publiku s početnými dětskými diváky dostalo zasloužené satisfakce.

Duo un Pie na festivalu Cirkulum. (Foto: Jiří Birke)

Následovala řada dalších asi půlhodinových výstupů v různých částech Hlavní třídy. Ohlas získaly i známé tváře účastníků dřívějších ročníků, kteří se po roční pauze do Poruby vrátili a natěšené publikum jim věnovalo pozornosti snad více než jindy. Byl to například netradiční Agro the Clown se svým stylovým vozíčkem, který se zastavoval v různých místech uzavřené silnice a vždy se kolem něj utvořil neprodyšný okruh zvědavců. V okolí nechyběly další zdáli viditelné atrakce jako třeba zvolna se pohybující loutky v nadlidské velikosti, vznášející se nad hlavami diváků. Publikum také zvolnilo a celá Hlavní třída jako by se kouzelným proutkem ocitla v jiné dimenzi. Charakterizovala ji právě pomalá chůze diváků, které viditelně opustil každodenní hon za prací a mohli si vychutnat návrat do možná jinak navěky ztraceného dětství.

Z festivalu Cirkulum. (Foto: Jiří Birke)

Šapitó, jediná cirkusácká dominanta festivalu v uzavřené části Hlavní třídy, se stalo neodolatelným magnetem a přístavem v moři lidí, kteří korzovali kolem. Tady jako první získal útočiště a hlavní prostor právě již zmíněný mág a kejklíř z Brazílie Dan Marques. Mistr svého oboru, jemuž se dostalo mezinárodního uznání, začal svůj výstup zprvu nenápadně, s mizením drobné galanterie – obyčejných knoflíků na své vestě. Tedy určitě neobyčejných, protože je dokázal nechat nejen různě se objevovat nebo mizet, ale také je uměl zvětšit nebo proměnit na skákací míčky. A jak bývá na Cirkulu zvykem, hojně si tahal na pódium nadšené dobrovolníky. Zejména děti, ale také dospělé, aby snad nikdo nepřišel zkrátka. Vytahoval ze svého vozíčku i nebezpečné zbraně, jak třeba prak nebo bič. S ohlušujícím práskáním ustřelil pouťovou růži z natažené paže jednoho z nich.

Dan Marques. (Foto: Cirkulum)

Pak se dostal na scénu jako dobrovolník muž s brýlemi, orlovský výtvarník a 3D animátor Vítězslav Koneval, který dříve působil u Cirkusu Berousek. Jeho brýle za 15 tisíc zmizely ve spárech kejklíře. Nepochybně mu zatrnulo a jen stěží udržel nervy na uzdě, když ze šátku, kam brýle zmizely, při energickém pohazování vypadlo jedno z dioptrických skel a odskákalo až k publiku.

Dan Marques a dobrovolník Vítězslav Koneval. (Foto: Cirkulum)

Napětí panovalo na obou stranách, snad se i dalo v tu chvíli krájet. Brýle fuč, ale kouzelník v evidentně dobré náladě zpestřil číslo dalšími triky, třeba mizením a objevením dámských kalhotek a elektronické cigarety. Jak se mu to povedlo, nevěděl po skončení show ani dobrovolník z publika, který s podobným stylem produkce přišel již z dřívějška do kontaktů. Show splnila svůj účel a neporušené brýle se dostaly zpět ke šťastnému majiteli, který raději předčasně zamířil zpět do hlediště, aby se je poťouchlý kouzelník znovu nepokusil nechat zmizet.

Publikum festivalu Cirkulum. (Foto: Jiří Birke)

Cirkulum potrvá až do neděle, jednotliví aktéři se ve svých vystoupeních střídají skoro po všechny dny. Obdivovat hbité prsty a neuvěřitelné umění Dana Marquese mohou diváci i v sobotu v 17.30 hodin nebo v neděli v 11 hodin, opět v šapitó. K tomu jsou ovšem připraveni své umění a brilantní dovednosti předvést mnozí další.

Martin Jiroušek | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.