Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ceny Jantar: Na Schodiště slávy vstupují Viktor Kolář a Eva Šeinerová. Oceněni byli Stypka, Lichý, Fialová a další

Ceny Jantar: Na Schodiště slávy vstupují Viktor Kolář a Eva Šeinerová. Oceněni byli Stypka, Lichý, Fialová a další

25.4.2022 21:20 Hudba

Už pátým rokem byly v pondělí v ostravské aule Gong rozdány Ceny Jantar za nejvýraznější umělecké výkony, tentokrát se bilancoval rok 2021 v kultuře Moravskoslezského kraje a v divadelních kategoriích najednou dva roky 2020 a 2021.

Zvětšit obrázek

Viktor Kolář přebral cenu za celoživotní přínos Viktor Kolář.
Foto: Petr Sznapka

Cenu Jantar za celoživotní přínos získali ostravský fotograf Viktor Kolář a zakladatelka karvinského Permoníku, sbormistryně Eva Šeinerová.

Ceny Jantar za populární hudbu obdrželi za loni vydaná alba Ewa Farna, Beata Hlavenková, Dorota Barová a David Stypka & Bandjeez. Za vážnou hudbu tentokrát získali ocenění houslistka Hana Kotková a mezinárodní orchestr Ostravská banda, který působí při Ostravském centru nové hudby. Cenu za literaturu obdržel básník Roman Polách a za výtvarné umění byla oceněna Eliška Čabalová za loňskou výstavu v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Jevištní výkony v divadlech se tentokrát bilancovaly za dva roky, protože v minulém ročníku byly divadelní ceny kvůli pandemické uzávěře vynechány. Za muzikál si sošky odnesli Hana Fialová a Tomáš Savka, za operu byli oceněni  Luciano Mastro a Markéta Böhmová.

Za činoherní divadlo byli ocenění herci Norbert Lichý a Markéta Matulová, oba z Divadla Petra Bezruče v Ostravě.

Pořadatelé letos představili řadu změn a inovací. Akci nově moderoval partnerský pár Kristýna Leichtová a Vojtěch Štěpánek, což se projevilo na velmi neformálním průběhu celého večera. Zásadních změn doznaly i některé kategorie.

Například v kategorii činoherního divadla byly vyhlášeny dvě inscenace roku. Za velké scény titul získalo Slezské divadlo Opava za inscenaci Edmond, za malé scény bylo oceněno představení ostravského Studia G s názvem Planu. V činoherním oboru byla poprvé udělena také zvláštní cena pro herce za roli do 33 vět, tedy za malou roli. Získal ji Dušan Urban za dvě malé role v inscenaci Divadla Petra Bezruče Lásky jedné plavovlásky.

Poprvé byla udělena také Cena Davida Stypky, která má upozornit na mimořádně charismatické hudební autory a interprety. Cenu si převzal Jura Bosák, zpěvák a také mimořádně plodný autor spojený zejména s opavskými kapelami Expedice Apalucha a Dobrozdání.

Letošní novinkou je také cena Kalený Jantar, která bude každoročně udělována osobnostem nezávislé scény za mimořádný umělecký přínos kultuře regionu. První držitelkou této ceny se stala Jana Ryšlavá, zakladatelka a hlavní duše taneční platformy Move Ostrava.

Předávání cen i letos provázel speciální program připravený jen pro tuto příležitost. Vystoupili například operní pěvkyně Tereza Kavecká, klavírista Tomáš Vrána, alternativní kapela CI3, zpěvačka Moonshye a celý večer uzavřel Mirai Navrátil, který s kapelou Bandjeez, orchestrem a sborem Chorus Ostrava zazpíval skladbu Davida Stypky O lítání. Událost ale tentokrát měla velmi neformální charakter, na jevišti například vznikla improvizované kavárna, moderátor akce se oblékl v charitativním second handu Moment a s lehce kontroverzním číslem vystoupila kapela Lefineser, kterou tvoří herci známí zejména z Komorní scény Aréna. „Chtěli jsme akci posunout trošku dál, přijít s něčím originálním, které by udílení cen odlehčilo a hlavně odlišilo od jiných podobných udílení různých cen. Protože, slovy klasika, it’s only rock and roll,“ řekl zakladatel a hlavní organizátor cen Aleš Honus.

Generálním partnerem akce, kterou pořádala společnost ProJantar, byl i letos Moravskoslezský kraj, jenž galavečer finančně podpořil.   „Moravskoslezský kraj se stal důležitým kulturním centrem. V Ostravě tak vznikl zdravý protipól Praze, z celé republiky se k nám lidé sjíždí na festivaly, koncerty i na divadlo. Umělci z našeho regionu jsou na velmi vysoké úrovni, vždyť herečka Pavla Gajdošíková si minulý měsíc vedle naší Ceny Jantar postavila sošku Českého lva, Ewa Farna si letošní Jantar, doufám, postaví vedle Slavíka. Moravskoslezský kraj se zkrátka mezi ostatními regiony vymyká tím, že je trvalou líhní talentovaných osobností. Je mi velkou ctí, že jsem se zatím pokaždé mohl slavnostního oceňování zúčastnit a některým umělcům Cenu Jantar osobně předat,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který letos ocenění předal oběma laureátům ocenění za celoživotní dílo, tedy fotografovi Viktoru Kolářovi a sbormistryni Evě Šeinerové.

Akci finančně podpořila také tři statutární města, která jsou kulturními centry regionu, tedy Ostrava, Opava a Frýdek-Místek.

LAUREÁTI CENY JANTAR ZA ROK 2021

CENA ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS

VIKTOR KOLÁŘ
EVA ŠEINEROVÁ

POPULÁRNÍ HUDBA

DAVID STYPKA & BANDJEEZ
EWA FARNA
DOROTA BAROVÁ
BEATA HLAVENKOVÁ
JURA BOSÁK (CENA DAVIDA STYPKY)

VÁŽNÁ HUDBA

HANA KOTKOVÁ
OSTRAVSKÁ BANDA

LITERATURA

ROMAN POLÁCH

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

ELIŠKA ČABALOVÁ

ČINOHERNÍ DIVADLO

NORBERT LICHÝ
MARKÉTA MATULOVÁ
DUŠAN URBAN (CENA ZA ROLI DO 33 VĚT)
INSCENACE ROKU NA VELKÉ SCÉNĚ: EDMOND (SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA, režie Jiří Seydler)
INSCENACE ROKU NA MALÉ SCÉNĚ: PLANU (STUDIO G, režie Marek David)

OPERNÍ DIVADLO

LUCIANO MASTRO
MARKÉTA BÖHMOVÁ

MUZIKÁL A OPERETA

TOMÁŠ SAVKA
HANA FIALOVÁ

BALETNÍ DIVADLO

BRITTANY CATALINAS HAWS

KALENÝ JANTAR-CENA PRO OSOBNOST NEZÁVISLÉ SCÉNY

JANA RYŠLAVÁ (MOVE OSTRAVA)

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.