Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Slezské divadlo má nového šéfa opery a šéfdirigenta. Stal se jím Miloslav Oswald

Slezské divadlo má nového šéfa opery a šéfdirigenta. Stal se jím Miloslav Oswald

18.2.2024 18:15 Divadlo » Zaostřeno

Slezské divadlo Opava má nového šéfa opery a šéfdirigenta. Stal se jím Miloslav Oswald, který v minulosti působil jako umělecký šéf opery Moravského divadla Olomouc. Informaci o nové posile uměleckého týmu zveřejnilo divadlo v sobotu na svém webu.

Zvětšit obrázek

Dirigent Miloslav Oswald.
Foto: divadlo-opava.cz

Miloslav Oswald pochází z rodiny s velkou hudební tradicí, na konzervatoři vystudoval operní zpěv a obor dirigování orchestru na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od roku 2002 působil jako dirigent a od roku 2010 též jako šéf souboru opery a operety v Moravském divadle Olomouc. Zde nastudoval řadu oper, operet a muzikálů, ať už jde o díla G. Verdiho (Rigoletto, Nabucco, Ernani, Simon Boccanegra, La Traviata, Falstaff), G. Pucciniho (Madamma Butterfly, La Bohème), Beethovena (Fidelio), Mozarta (Únos ze serailu, Così fan tutte, Kouzelná flétna), Wagnera (Bludný Holanďan), Strausse (Noc v Benátkách), či Lehára (Země úsměvů) a dalších.

V roli operního dirigenta spolupracoval se Státní operou a Národním divadlem v Praze a s řadou operních souborů v České republice a na Slovensku (např. v Opavě, Ostravě, Liberci, Bratislavě, Košicích). Jako hostující symfonický dirigent je zván ke spolupráci s významnými orchestry v zahraničí (Čína, Německo, Polsko, Maďarsko) a v České republice (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie B. Martinů Zlín). Dirigoval v koncertních síních Berlínské filharmonie, Hamburgu, Brémách a jinde. Jako dirigent má ze sebou více než 3000 představení a koncertů.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.