Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Janáčkův komorní orchestr přenese posluchače do atmosféry hudby francouzského Versailles, následně vyrazí na prestižní třítýdenní turné po Německu

Janáčkův komorní orchestr přenese posluchače do atmosféry hudby francouzského Versailles, následně vyrazí na prestižní třítýdenní turné po Německu

19.2.2024 19:20 Hudba » Zaostřeno

Pravou hudební atmosféru francouzského Versailles budou moct návštěvníci Janáčkovy filharmonie Ostrava zažít již v pondělí 26. února v sále Vesmíru. Od 19 hodin zde totiž zahraje Janáčkův komorní orchestr pod uměleckým vedením Jakuba Černohorského, po jehož boku se v upravených skladbách barokních hudebních skladatelů představí přední současný trumpetista Gábor Boldoczki. Na programu koncertu, jenž nese název Ostravské Versailles, budou skladby Jeana-Philippa Rameaua, Françoise Couperina či Jeana-Marie Leclaira, některé z nich si pro trubku nebo křídlovku v doprovodu orchestru nechal upravit právě Boldoczki. Koncert odstartuje třítýdenní turné po Německu. Vedle komorního uskupení JFO se v rámci něj německému publiku představí na celkem sedmnácti koncertních zastávkách střídavě dva sólisté. První z připravených programů odpovídá Ostravskému Versailles s Gáborem Boldoczkim, ve druhém pak spojí komorní uskupení Janáčkovy filharmonie Ostrava síly s korejsko-americkou houslistkou Elly Suh, s níž nastudoval hudbu pozdního baroka německého.

Zvětšit obrázek

Trumpetista Gábor Boldoczki.
Foto: Archiv

Komorní uskupení Janáčkovy filharmonie Ostrava vyrazí na první vícedenní zahraniční turné této sezóny v termínu 27. února až 17. března. „Během jednadvaceti dnů nabídneme německým posluchačům celkem sedmnáct koncertů s atraktivním programem francouzských či německých barokních autorů, půjde o první velké zahraniční turné naší jubilejní 70. koncertní sezóny,“ říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie s tím, že zahraniční koncertní činnost nedílně patří k programu Janáčkovy filharmonie Ostrava. „Dalo by se říci, že zahraniční turné jsou jednou ze zásadních aktivit spadajících do chodu orchestru,“ doplňuje Žemla.

Na pozvání organizátorů zavítají členové JFO se svými hosty do koncertních sálů po celém Německu. Díky tomu budou mít hráči příležitost vyzkoušet si podmínky a akustiku různých koncertních lokalit, ať už se bude jednat o zámecké prostory či koncertní síně. „Během tří týdnů orchestr ujede napříč Německem až pět tisíc kilometrů, jen na cestách tak stráví zhruba 50 hodin, což nesporně představuje organizační výzvu,“ vysvětluje cestovní trasu manažer orchestru Petr Dvořák. Dohromady pak bude výprava čítat 16 hudebníků z řad Janáčkovy filharmonie Ostrava a českých i zahraničních hostů. V rámci části turné se představí špičkový trumpetista Gábor Boldoczki, který s komorním uskupením JFO posluchačům zahraje pozdně barokní skladby a opery francouzských hudebních skladatelů, mezi nimiž budou například Dvorní Indové a Boreády versailleského dvorního skladatele Jeana-Philippa Rameaua či koncerty zakladatele francouzské houslové školy Jeana-Marii Leclaira.

Celý program turné, zaměřený na hudbu barokních hudebních skladatelů, je výjimečný tím, že představuje výběr skladeb francouzského pozdního baroka, avšak aranžmá vybraných skladeb zohledňuje sólový part pro trubku a křídlovku. „Francouzské barokní koncerty pro trubku neexistují, proto nechal Gábor Boldoczki pro tento projekt aranžovat řadu skladeb původně psaných pro jiné hudební nástroje,“ vysvětluje Jakub Černohorský, umělecký vedoucí Janáčkova komorního orchestru a koncertní mistr JFO, který se také podílel na úpravách v notových zápisech. „Mým úkolem uměleckého vedoucího pak je program se souborem co nejlépe nastudovat a co nejpravdivěji přednést,“ dodává Černohorský.

„Ve druhém z programů koncertního turné po Německu se po boku Komorního uskupení Janáčkovy filharmonie Ostrava na pozici sólistky představí virtuózní houslistka a vítězka mnoha mezinárodních houslových soutěží Elly Suh,“ říká Petr Dvořák s tím, že tyto koncerty budou zaměřeny zejména na skladby německých hudebních skladatelů období pozdního baroka, jako jsou Johann Sebastian Bach nebo  Giuseppe Tartini a prostor dostanou také skladby českého pozdně barokního skladatele Františka Ignáce Tůmy. „Takto sestavený program však pro hudebníky představuje zase velkou uměleckou výzvu, spočívající v přednesu barokní hudby současnému publiku na současné nástroje,“ doplňuje Dvořák.

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki, známý svou brilantní hrou, je výjimečným muzikantem své generace. Mezinárodní tisk jej označuje za úžasného virtuosa. Po boku Janáčkovy filharmonie se v Ostravě představí již podruhé, poprvé zde vystoupil v 63. koncertní sezóně v říjnu roku 2016. První soutěž vyhrál již ve 14 letech. Průlomem jeho kariéry však bylo vítězství v Mezinárodní hudební soutěži ARD v Mnichově a Grand Prix de la Ville de Paris v nejvýznamnější Mezinárodní soutěži Maurice Andrého v Paříži. Během svých koncertních turné pravidelně vystupuje se známými orchestry i komorními uskupeními.

Elly Suh, houslistka korejsko-amerického původu, vystupuje do popředí svým hudebním šarmem a interpretační originalitou. Narozena v Soulu, vystudovala Manhattan School of Music v New Yorku a postgraduální studium zakončila na Mozarteum University v Salzburku. Posbírala deset hlavních cen na mnoha mezinárodních soutěžích a byla hostující koncertní mistryní při American ballet Theatre Orchestra. Od té doby vystoupila jako sólistka v Carnegie Hall či Lincoln Center a je ve své generaci považována za jednu z předních interpretek Paganiniho tvorby.

Zdroj: Tisková zpráva JFO

Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.