Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Další splněný sen: Ostrava letos přivítá islandskou zpěvačku Björk

Další splněný sen: Ostrava letos přivítá islandskou zpěvačku Björk

11.2.2015 09:59 Hudba

Jedna z nejslavnějších a nejvlivnějších hudebních osobností 21. století, islandská zpěvačka, skladatelka, textařka a herečka Björk vystoupí na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava. S početnou kapelou a bezmála dvacetičlenným smyčcovým orchestrem zde představí své nejnovější album Vulnicura, které natočila na Islandu s venezuelským producentem elektronické hudby Arca. Ten také s Björk přijede do Ostravy. Ve středu o tom informovali pořadatelé.

Zvětšit obrázek

Zpěvačka Björk přijede na Colours of Ostrava 2015.
Foto: Archiv umělkyně

„Nové, osobně laděné album si okamžitě získalo celosvětovou pozornost a většina vlivných magazínů se shodla na tom, že se jedná o jednu z největších hudebních událostí roku 2015,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. Zpěvačka měla na Colours původně přijet už v roce 2012, kvůli zdravotním problémům ale tehdy své turné zkrátila a nyní přijede na festival ve vrcholné formě.

Projekce při koncertu na Colours of Ostrava nabídnou vizuály, které vznikly speciálně pro nadcházející jarní výstavu Björk v Muzeu moderního umění v New Yorku. „Věříme, že se koncert i díky této neobvyklé vizuální show stane pro návštěvníky Colours of Ostrava nezapomenutelným zážitkem,” doplňuje Holušová.

Björk byla několikrát nominovaná na Grammy, je držitelkou čtyř cen Brit Awards, MTV Video Music Awards a vítězkou mnoha prestižních anket. V roce 2010 jí švédská Královská hudební akademie udělila cenu The Polar Music Prize. V roce 2000 získala za strhující herecký výkon ve filmu Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Trier na festivale v Cannes Zlatou palmu coby nejlepší herečka a následně nominaci na Oscara.

Celým jménem se jmenuje Björk Guðmundsdóttir a je ročník 1965. Narodila se do hippies rodiny, které se ve dvanácti letech už jako geniální hudební dítě vzepřela příklonem k punku; zpívala ale také jazz a postupně pronikala do tajů taneční scény. V roce 1986 se stala členkou kultovní islandské skupiny The Sugarcubes. Počínaje platinovým albem Debut zpěvačka postupně mění podobu popmusic: novátorsky kloubí elektroniku se symfonickými orchestry, hip hopovými beatboxery, ženským inuitským sborem, lidskými hlasy a rytmy. „Jsem posedlá energií. Chtěla bych do svých uší vložit všechnu energii světa.“

Björk si vždy pečlivě vybírá producenty a spolupracovníky: Howie B, Tricky, Mark Bell (LFO), Matmos, Mike Patton, Tanya Tagaq nebo Thom Yorke. A teď k nim přibyl také pětadvacetiletý Arca: čerstvý meteor elektronické hudby a futuristického hip hopu, zpochybňující – podobně jako Björk – status quo popmusic. Producentská práce Arca pro Kanyeho Westa, FKA twigs, Mykkiho Blanca nebo Kelelu a jeho debutové loňské album Xen nesou pečeť génia.

Fantastická, často přelomová videa s Björk natáčejí Chris Cunningham, Michel Gondry nebo Matthew Barney.

Festival Colours of Ostrava nabídne v červenci čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K již dříve potvrzeným jménům patří St. Vincent, Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Klangkarussell, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki a NO Blues. Další desítky jmen světové i tuzemské scény budou v následujících týdnech přibývat.

V současné chvíli je k dostání limitovaná edice čtyřdenních vstupenek za 1 890 korun.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.