Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Na Colours opět vyroste Poetická scéna. Podívejte se, kteří básníci přijedou

Na Colours opět vyroste Poetická scéna. Podívejte se, kteří básníci přijedou

27.5.2015 09:50 Obraz & Slovo

Colours jedna báseň! To si již podruhé budou moci říci návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července. Po úspěšné premiéře v minulém roce i letos festival obohatí Poetická scéna s řadou básnických a hudebně-poetických projektů. Díky loňskému velkému zájmu diváků bude program rozšířen o půlnoční vystoupení, návštěvníci se také budou moci zapojit do diskuse na téma „živá poezie“ a zažít neobvyklé performance či projekty, které vznikají pouze pro tuto poetickou scénu.

Zvětšit obrázek

Na Colours přijede i slovenská básnířka Miroslava Ábelová.
Foto: Richard Lutzbauer

„Zásadní je pro mě pestrost a různorodost v přístupu k interpretaci poezie i jejím propojení s hudbou nebo divadlem,” říká dramaturgyně básnické scény Blanka Fišerová.

Program na MF Dnes Poetry Stage zahájí v pátek autorský hudebně-poetický projekt skladatelky a klavíristky Dady Klementové Setkání/Stretnutie z poezie Jana Skácela a Milana Rúfuse. O „Živé poezii“ budou diskutovat básníci-nakladatelé (Dan Jedlička, Jan Těsnohlídek ml.), básníci-publicisté (Jonáš Zbořil) i propagátoři alternativních způsobů šíření básní, například Ondřej Kobza (Poeziomat) nebo Lukáš Sedláček (Poetizer) společně s diváky. Novinkou bude výjimečná forma Science Slamu, v němž studenti Masarykovy univerzity netradičně, vtipně a alternativně popularizují vědu.

Ke slovu i notám se dostane Jazzová poezie Lawrence Ferlinghettiho, projekt ostravského herce Vladimíra Poláka, nebo hudebně-poetická smršť Vítrholc. Vystoupí řada hudebníků, kteří se nechávají inspirovat básníky (klavíristka a písničkářka Hana Kopřivová, zpěvačka Eva Burešová). „Diváci se mohou těšit také na netradiční pojetí Kadiše nebo zhudebněnou středověkou poezii či na vystoupení kontroverzního Pavla J. Hejátka s hudebně-poetickým programem A mory – a samozřejmě také na autorská čtení českých i slovenských básníků,” doplňuje Blanka Fišerová.

Poetická scéna letos přivítá také například Olgu Stehlíkovou, letošní držitelku ceny Magnesia Litera, nebo Kateřinu Rudčenkovou, která byla oceněna v minulém roce. Z nominovaných na tuto cenu vystoupí Dan Jedlička, který se stane také moderátorem diskuse o živé poezii. Ze Slovenska přivezou inspiraci básnířky Lucia Bizarretová, Lucia Kramárová a Miroslava Ábelová, z řad básníků například Jan Těsnohlídek ml., David Bátor, Josef Straka, Martin Šenkypl nebo Lukáš Bárta a další. „Nebude chybět také Improzie, improvizovaný hudebně-poetický blok, v rámci kterého si básníci, herci nebo performeři před diváky vylosují hudebníka, s nímž budou improvizovat,” dodává Blanka Fišerová.

I v letošním roce budou v programu zastoupeny divadelní formy. „V rámci páteční půlnoci uvedeme projekt Léčivého divadla herečky Gabriely Filippi Andělé v mém srdci, v němž také uslyšíte ostravského hlasového mága Patrika Kee. Nedělní poledne bude patřit scénickému čtení Desatero podle Dagmar, ve kterém účinkuje herečka Nela Boudová. Čtení je věnováno Dagmar Šimkové, jež prožila komunistické věznění (nejen) v padesátých letech a napsala o něm autentické svědectví,” vypočítává Fišerová.

Součástí Poetické scény bude Mobilní knihovnička, návštěvníci mohou přinést pro ně už nepotřebnou knihu a vyměnit ji za titul, který je zaujme. Mobilní knihovničku koordinuje Knihovna města Ostravy, která poskytne i knihy vyřazené z fondu. K dispozici budou i díla účinkujících básníků, autorů a hudebníků.

V rámci areálu bude po celou dobu probíhat Guerilla Poetring(bá)snění ve veřejném prostoru. Letos je cílem organizátorů zahltit prostor básnické scény poezií i fyzicky. „Do akce se může zapojit každý, hlavním smyslem je ukrývání a vylepení básní, nafocení místa a zveřejňování fotografií na facebookovém profilu projektu,” uzavírá Blanka Fišerová, která projekt Guerilla Poetringu vytvořila a jehož se v současné chvíli účastní více než 80 měst z České republiky a akce probíhá také v zahraničí (Francie, Brazílie, Turecko apod.).

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.