Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do 97. sezóny tradičním galavečerem

Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do 97. sezóny tradičním galavečerem

31.8.2015 Divadlo

Národní divadlo moravskoslezské zahájí za pár dnů již 97. sezónu! Do ní vstupuje s vynikající bilancí – překonalo hranici 200 000 diváků, poprvé v historii NDM putovaly prestižní Ceny Thálie do souboru opereta/muzikál, nádherných 120 let oslavila budova Národního domu, kde dnes sídlí Divadlo Jiřího Myrona, svého 20. výročí se dočkalo také Operní studio NDM a sezónu završil úspěch původního muzikálu Národního divadla moravskoslezského Fantom Londýna, jenž získal mimo jiné hlavní cenu Festivalu DIMF, která bude také představena na slavnostním Galavečeru k zahájení sezóny. V letošní sezóně nabídne NDM 15 nových inscenací a spoustu dalších mimořádných projektů.

Zvětšit obrázek

Divadlo Antonína Dvořáka v centru Ostravy.
Foto: Archiv Národního divadla moravskoslezského

Počátkem měsíce září, konkrétně 6. září 2015, je pro diváky Národního divadla moravskoslezského připravena již tradiční akce v režimu dnů otevřených dveří Přijďte k nám! Diváci se mohou těšit na originální vystoupení, setkání s umělci a rozpravy s uměleckými šéfy souborů. Na diváky dále čekají tradiční prohlídky zákulisí s ředitelem a komentované prohlídky výroby kostýmů. O zábavu a program pro děti se v letošním roce postará Ateliér pro děti a mládež při NDM. Během celého programu bude pro návštěvníky připraveno také občerstvení, jež zajišťuje nová Divadelní Kavárna Beatrice, která se nachází v provozní budově za Divadlem Antonína Dvořáka a svůj provoz slavnostně zahájí 1. září. Akce Přijďte k nám! se uskuteční od 10 do 16 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Program bude završen slavnostním Galavečerem, který je již od dubna tohoto roku zcela vyprodán.

Soubor opery zahájí sezónu inscenací opery Tři přání Bohuslava Martinů, kterou naváže na dramaturgickou koncepci Operní hity 20. století. „Tuto neobvyklou operu-film uvedeme v nezkrácené verzi s filmovou retrospektivou proběhlých dvou jednání (realizací filmových dotáček) i se scénickou vizualizací symfonické plochy Le Départ (Odjezd). Z historického hlediska půjde o teprve třetí uvedení v ČR,“ přibližuje inscenaci nový hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker. V rámci příprav premiéry vznikne také řada doprovodných akcí, např. v Knihovně města Ostravy a Antikvariátu a klubu Fiducia.

Činohra NDM již připravuje komedii Španělská muška a mezinárodní projekt Norský les na českém jevišti – díky dotaci z Fondů EHP uvede hru norského dramatika Jespera Halleho Lesík v režii cenami ověnčené přední norské režisérky mladé generace Victorie Meirik, na scéně předního norského scénografa Olava Myrtvedta a v kostýmech české výtvarnice Sylvy Zimuly Hanákové, která se řadí mezi nejvyhledávanější české výtvarníky kostýmů nejen pro divadlo.

Několik týdnů se připravuje na novou divadelní sezónu také balet. Na baletním sále probíhají zkoušky české premiéry baletu Chaplin, který zavede diváky do méně vzdálené minulosti metaforickým líčením příběhu legendárního komika v choreografii německého choreografa a šéfa Baletu Lipsko Maria Schrödera: „Hrozně rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě,“ doplňuje Schröder.

Ostrým startem začala sezóna souboru opereta/muzikál. Bouřlivé ovace sklidil zahajovací koncert Volá Londýn, který uvedl ty největší hity z britských muzikálů. Jedinečnou možnost spatřit strhující pěvecké výkony hlavních hvězd souboru a jeho hostů mohou diváci ještě 10. září v Divadle Jiřího Myrona. Soubor si také připomene výročí narození legendárního komika ostravského hudebního divadla Josefa Kobra. Akce s názvem KOBR 95 se uskuteční dne 9. září 2015 v 16 hodin ve foyeru v Divadle Jiřího Myrona.

Větší část 97. sezóny Národního divadla moravskoslezského spadá do první poloviny roku 2016. V tomto roce si připomene celý kulturní svět 400 let od úmrtí Williama Shakespeara (1564–1616). Všechny zmíněné „shakespearovské“ tituly, včetně řady dalších doprovodných akcí, budou součástí velkého celoročního kulturního projektu Shakespeare Ostrava 2016, který iniciuje Národní divadlo moravskoslezské spolu s festivalem Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě a kulturním centrem Cooltour a který spojí významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce. „Do akce se postupně zapojí nejen všechna ostravská profesionální divadla, tedy vedle NDM také Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava a Komorní scéna Aréna, ale například také Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův máj, Svatováclavský hudební festival, 3. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), Letní shakespearovské slavnosti 2016, Ostravské muzeum, Knihovna města Ostravy, Filozofická fakulta Ostravské univerzity a další,“ říká autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.