Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo V ulicích Ostravy se bude procházet živý Chaplin

V ulicích Ostravy se bude procházet živý Chaplin

1.10.2015 Divadlo

Nejznámější postava éry němého filmu, král komiků Charles Chaplin, se bude na přelomu října a listopadu procházet ulicemi Ostravy a lidé si s ním budou moci zatančit fragmenty z připravovaného baletu Chaplin. Premiéra nového ostravského představení se bude konat 19. listopadu v Divadle Jiřího Myrona a bude ji provázet projekt Německý podzim ostravského baletu.

Zvětšit obrázek

Charles Chaplin v inscenaci Leipziger Ballett.
Foto: Copyright, Ida Zenna

Baletní inscenace Chaplin bude osou a spojovacím článkem celého projektu. Hudební koláž více než desítky autorů slouží jako podklad sugestivnímu tanečnímu divadlu v choreografii německého choreografa Maria Schrödera.

Významným propojením ostravské inscenace baletu Chaplin i choreografa Maria Schrödera s domovskou scénou Leipziger Ballett bude účast tanečnice Amelie Waller – sólistky, která roli Tuláka v původní lipské inscenaci po mnoho večerů nezapomenutelně ztvárňovala. „Tančila jej i ve filmové podobě tohoto titulu a vystoupí i na premiéře a na prvních několika představeních v Ostravě,“ informovala mluvčí Národního divadla moravskoslezského Marcela Bednaříková.

„Prvním počinem projektu Německý podzim ostravského baletu bude koncem října workshop s choreografem Mariem Schröderem, který zájemcům představí německé taneční divadlo. Během besedy se zájemci mohou dozvědět, jaký je jeho pohled na tanec a proč je například při tvorbě svých děl fascinován velkými příběhy historických postav, jakými byli Jim Morrison, Ježíš Kristus či Charlie Chaplin,“ přibližuje projekt šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.

Další částí projektu bude beseda s Danielem Tesařem – světelným designérem ostravské inscenace baletu Chaplin. Daniel Tesař je jedním z nejlepších českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích, stejně jako na komorních projektech současného tance a na festivalech. Jeho světelný design k baletu Chaplin vznikne v kontextu scénografie a kostýmních návrhů Paula Zollera.

„Na přelomu října a listopadu se Ostravané budou moci potkat s Tulákem v ulicích města a spolu s ním si zatančit fragmenty z připravované premiéry,“ dodává Dřímalová.

Ochutnávkou v předpremiérovém období bude také pro návštěvníky obchodního centra Forum Nová Karolina taneční flash mob a video spot Cesta Chaplina z Lipska do Ostravy.

Součástí každého představení včetně premiéry pak budou pro diváky atraktivní dramaturgické úvody šéfky baletu Lenky Dřímalové k inscenaci Chaplin, které divákům přinesou spoustu zajímavých informací, ať už ze zákulisí inscenace, nebo ze života Charlese Chaplina.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.