Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba S Klárou Blažkovou o chystaném unikátním koncertním projektu Hudba pravdy

S Klárou Blažkovou o chystaném unikátním koncertním projektu Hudba pravdy

9.4.2017 06:01 Hudba

Zpěvačka Klára Blažková (Obručová) je Ostravanům dobře známá. Dvorní dáma folklorního souboru Ensemble Flair má za sebou několik autorských CD, z nichž poslední s názvem V klíně rodných hor bylo velice příznivě hodnoceno posluchači i kritikou. Týden před Velikonocemi přinášíme s Klárou rozhovor o novém hudebním projektu, na němž se podílí. Jmenuje se Hudba pravdy. Nebojte se. Není to žádná agitka. Je to čistá hudba.

Zvětšit obrázek

Zpěvačka Klára Blažková na momentce z festivalu Musica Pura.
Foto: Ivan Korč

S označením Hudba pravdy jsem se setkal poprvé. Co si pod tímto spojením představujete?

Přiznám se, že mi v této souvislosti utkvěla slova Leoše Janáčka, která citoval před dvěma týdny v rozhlasovém hudebním cyklu Zpěvem k srdci Janek Rokyta: „…kéž by tak všechny písně zazněly a tance zavířily! Co v nich lásky, touhy, štěstí a radosti a pravdy, vždy a všude pravdy. I v hudbě jest pravda.“ Řečeno jinak: hudba pravdy je symbolem přesvědčivosti a čistoty hudebního projevu, bez nánosů líbivosti či tendenčnosti, je to poctivá a nezištná prezentace hudebního žánru a jeho odkazu.

Myslíte si, že existuje i lživá hudba? Potřebuje vůbec hudba nějaké atributy? Nestačí, že mluví sama sebou?

Jsem o tom přesvědčená, i když slovo „lživá“ bych spíše zmírnila na „nepravdivá“. Taková hudba vzniká povrchní a nepoučenou interpretací, nejde do hloubky podstaty svého vzniku a významu a snaží se zviditelnit především své interprety nebo dokonce ty, kteří za nimi stojí… Každý poctivý interpret by se měl vědomě snažit přinášet posluchačům atribut pravdivosti, který s sebou nese i další poznání a ponaučení. Až v tom okamžiku začne hudba promlouvat „sama sebou“.

Ivo Kahánek a Klára Blažková. (Foto: Ivan Korč)

Jak bude Hudba pravdy vypadat? Co ve dnech 10. až 12. dubna na třech koncertech v Havířově, Jasenné a Ostravě zazní a kdo její tóny rozezní?

Hudba pravdy je mimořádným koncertním pořadem za účasti předních moravských lidových zpěváků Magdaleny Múčkové, Kláry Blažkové a Jana Zaviačiče s doprovodem Ensemble Flair, pro tuto příležitost rozšířeného o přední české barokní instrumentalisty. Autorský koncertní pořad Jana Rokyty (1938–2012) a Jana Rokyty mladšího je určen široké veřejnosti a má být kulturním i duchovním obohacením období svátků velikonočních. Účelem dramaturgie koncertu je oslovení všech posluchačských generací a prostřednictvím setkání s láskou, vírou a nebem připomenout a podpořit kulturní a spirituální hodnoty naší společnosti.

Během koncertů zazní mimo jiné i skladby Jana Amose Komenského, kostelní i lidové písně z Horňácka a Valašska, jakož i závěrečná společná píseň Aby nás Pán Bůh miloval Karla Jaromíra Erbena. Hned v úvodu koncertu zazní dvě velikonoční balady z Horňácka: Ach, čłověče hríšný a Umučení našeho, Pána Jezu Krista, dále pak valašská velikonoční balada Šla Maria, šla plačící, svého syna hledající a následně velikonoční chrámová píseň z Horňácka Naríkała a plakała, Maria syna svého. Jsem přesvědčená, že hluboký obsah těchto písní není určen pouze křesťanům, ale všem, kteří ve svých srdcích nacházejí lásku, pokoj, světlo a čas pro vlastní usebrání.

Myslíte, že je důležité zdůrazňovat v dnešní době křesťanskou tradici v zemi, která se profiluje jako nejvlažněji duchovně zaměřený národ v Evropě?

Právě proto je to nesmírně důležité! Jde o sdílení spirituálních hodnot i jejich předávání generacím, které přijdou po nás. Touto cestou snad přispějeme ke zmírnění duchovní vlažnosti v této zemi…

Proč jste si vybrali právě Havířov, Jasennou a Ostravu? Prozraďte nám něco o prostorách, kde hudba zazní.

Volba Havířova a Jasenné úzce souvisí se zdejšími vstřícnými evangelickými sbory, které jsou zároveň příslibem vnímavého a kulturně založeného publika. Pořadatelem ostravského koncertu je Český rozhlas Ostrava, který se v posledních letech stále více etabluje jako ambiciózní organizátor kulturních akcí v Moravskoslezské metropoli. Koncert se koná v rámci pravidelného rozhlasového hudebního cyklu Zpěvem k srdci, tentokrát však v prostorách Evangelického Kristova kostela, který je pro náš program i pro rozhlasovou nahrávku „nejslušivější“.

Klára Blažková Obručová. (Foto: Lenka Novotná)

V podtitulu k Hudbě pravdy stojí setkání s láskou, vírou a nebem. Jak se lze setkat v hudbě s nebem?

Návštěvníkům koncertu postačí pozorně naslouchat oběma velikonočním baladám a v závěru si společně s účinkujícími zazpívat závěrečnou společnou píseň, která prosebně praví: „Aby nás Pán Bůh miloval, miloval, hříchy odpustil, nebe dal, nebe dal…“

V programu zazní také citace z díla Jana Ámose Komenského. Proč byl vybrán právě učitel národů?

Pro nadčasový význam této osobnosti, jeho geniální a nedoceněný odkaz českému národu. Vždyť právě jeho hudba a texty jsou doslova protknuty láskou, vírou a nebem!

V pořadu vystoupí také přední barokní instrumentalisté, mohla byste zmínit, o koho půjde?

K Ensemble Flair se připojí významný ostravský houslista Martin Kachel z Komorního orchestru Camerata Janáček a trojice zkušených barokních instrumentalistů, kteří patří k oporám souboru Collegium 1704 dirigenta Václava Lukse: violoncellistka Hana Fleková, violista Michal Dušek a Dagmar Valentová, která zaujme post koncertní houslistky. V programu Hudba pravdy tak estetiku měkkého zvuku propůjčí nejen barokně laděným velikonočním baladám, ale i moravským lidovým písním.

Kdyby vám osobně někdo řekl, že pravda a lež jsou dvě strany jedné mince, souhlasila byste s ním?

Pravda nemusí být vždy ta silnější a hlasitější, ale vždy má po svém boku pokoru, čestnost a nezištnost. Život ani hudba nejsou však jen o pravdě či nepravdě a neustálém přesvědčování. Lež ze světa nevymýtíme, ale snahou každého z nás by mělo být, abychom především sami sobě nic nenalhávali. Dříve nebo později se stejně nakonec projeví to, co už věděli ti před námi, že pouze „pravda zvítězí“.

Hudba vyvolává pozitivní i negativní emoce. Jaké emoce chcete vyjádřit hudbou vy osobně?

Pravdivé, které posluchače prostoupí s láskou, poctivostí na cestě k vnitřnímu upokojení a rozjímání v předzvěsti vyvrcholení velikonočních svátků.

Jak byste pozvala čtenáře Ostravanu na tento trojkoncert?

Koncert Hudba pravdy je pomyslnou bránou ke spirituálnímu prožití svátků velikonočních. Nápěvy z horňáckých a valašských kancionálů, písně Jana Ámose Komenského či poetický odkaz Petra Bezruče přednesou přední moravští zpěváci za doprovodu Ensemble Flair Baroque. K pohlazení posluchačské duše se sejdeme v pondělí 10. dubna v Evangelickém kostele v Havířově-Dolních Bludovicích, v úterý 11. dubna v Evangelickém kostele v Jasenné u Vizovic a ve středu 12. dubna v Evangelickém Kristově kostele v centru Ostravy. Všechny koncerty začínají v 18 hodin a vstupenky budou k dostání na místě před koncerty. Za Mezinárodní hudební festival Musica Pura, Český rozhlas Ostrava, ale především za všechny účinkující se na vás těším.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.