Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Portugalská zpěvačka Mariza se vrátí po čtrnácti letech na Colours of Ostrava

Portugalská zpěvačka Mariza se vrátí po čtrnácti letech na Colours of Ostrava

20.11.2018 12:14 Hudba

Portugalská zpěvačka a královna stylu fado Mariza se příští rok po dlouhých čtrnácti letech vrátí na festival Colours of Ostrava. Pořadatelé o tom informovali v úterý. Nad industriálním areálem Dolních Vítkovic tak zazní její úžasný hlas, o kterém se říká, že se dotýká lidské duše.

Zvětšit obrázek

Zpěvačka Mariza je další velkou hvězdou Colours 2019.
Foto: Colours of Ostrava, @ Joao Portugal

„Kráse vycházející z jejích úst byly věnovány stovky slov a všech myslitelných superlativů. Vzpírá se definicím a vágním popisům. Zkrátka, Mariza má hlas dotýkající se duše. Po celém světě, i tam, kde nerozumějí portugalštině. Ona je prostě ztělesněním fado,“ zaznělo na hudebním veletrhu Womex, když Mariza přebírala prestižní cenu Womex Artist Award, jednu z dlouhé řady dalších.

„V roce 2005 ještě v areálu Slezskoostravského hradu se její koncert stal nezapomenutelným zážitkem, který se vryl do srdcí všech návštěvníků,” vzpomíná ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.„Pro některé to tak příští rok bude krásný návrat. Pro mnohé pak seznámení s touto hudební perlou, která od svých začátků v malých lisabonských tavernách vyrostla ve hvězdu, která prodává milióny desek po celém světě, točila se Stingem a byla nominována několikrát na latinskoamerické Grammy.“

Mariza občas na emotivních koncertech neskrývá ani slzy. V zákulisí při své české premiéře v Ostravě o fado vyprávěla: „Dozpíváte a vyčistí se vám duše, usmíváte se, už nepláčete.“ Fado, zjednodušeně přeloženo osud, jinak také spontánní poezie lidského srdce, se začalo říkat v 19. století smutným písním manželek portugalských námořníků, když vyrazili na moře: “Doufejme v jejich návrat, ale připravme se na nejhorší.” „Fado je naše blues, písničky naplněné bolestí, smutkem, steskem po lásce, odloučení a nekonečném moři,“ vysvětlovala vždy Mariza Reis Nunes, zkráceně Mariza.

Osmnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava proběhne od 17. do 20. července 2019 opět v úchvatném industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Prvními oznámenými jmény jsou The Cure, Florence + The Machine a Lewis Capaldi.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.