Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Fanoušci se s námi nenudí, říká Ostravák Petr Bende před startem vánočního turné

Fanoušci se s námi nenudí, říká Ostravák Petr Bende před startem vánočního turné

26.11.2018 Hudba

Sedmnáct vánočně laděných koncertů během dvaadvaceti dnů. To je porce, která čeká Petra Bendeho, jenž už několik let žije v Ostravě. Oblíbený muzikant se v Moravskoslezském kraji představí hned třikrát, a to 1. prosince v Městském divadle v Krnově a o den později v Domě kultury města Ostravy a ještě 3. prosince v kostele Panny Marie ve Vítkově. Nicméně není to jediná novinka související s Vánoci, kterou Petr Bende pro své fanoušky nachystal.

Zvětšit obrázek

Petr Bende spolu s trumpetistou Karlem Nováčkem.
Foto: Archiv P. Bendeho

V tomto týdnu začíná tvé další vánoční turné. Můžeš ve stručnosti prozradit, co mohou fanoušci očekávat?

Letošní turné je výjimečné hlavně tím, že s poslední sestavou mé kapely slavíme patnáct let spolu, a to je opravdu neskutečné. Za další čeká fanoušky nová scéna, videoprojekce, kde jsme zase o velký krok napřed, velká aparatura, světla a efekty, které jsme ještě nevozili.  Myslím si, že jsme jedni z mála, kteří vozí takovouto velkou techniku do malých sálů.

Na co ještě bys příchozí nalákal po hudební stránce?

Kromě mojí kapely vystoupí jedinečný mandolinista Radim Zenkl. Světově proslulý hráč, jenž rovnou z turné v Americe bude pokračovat s námi. Mám rád různé propojení stylů a sestava s cimbálkou se již stala skoro takovým naším poznávacím znakem. Dalším z hostů je trumpetista Karel Nováček, který se mnou v roce 1997 kapelu zakládal, a tak se vrátíme i k folkovému hraní a navodíme atmosféru našich začátku. Pěvecké sbory z daných měst už jen vše okoření a propojí nás s místním publikem.

Každopádně i letos spoléháš na osvědčený model. To znamená, že nabídneš příchozím vlastní písničky, zahraje cimbálové muzika a zároveň dostane prostor tvůj host. V čem vidíš přednosti tohoto modelu?

Osvědčený model to je, ale každý rok jsou naše koncerty jiné, ať už pojetím nebo scénou či písněmi. Vždy se ta nálada mění. Máme za sebou i jiné projekty. Ryze divadelní, a to výhradně akustické turné, koncerty s big bandem nebo kvartetem. Myslím si, že se naši posluchači a fanoušci vůbec nenudí a naopak se velmi těší na to, co zase jak a jinak vymyslíme.

V Ostravě se tvé vánoční koncerty konají každoročně. Plánuješ pro letošní vystoupení nějaké novinky?

Novinkou je spolupráce s již zmíněným hostem Radimem Zenklem. Myslím si, že když jsem nadšený já, tak se to podaří přenést i na publikum. Zazní netradiční nástroje jako mandolína. Radim přitom hraje tak že to zní, jako by hráli dva muzikanti naráz. Dále zazní fujara a příchozí se mohou těšit na náš společný duet, didgeridoo v klasické koledě nebo nádech Irska v podobě fléten.

Už jsi prozradil, že jedním z hlavních bodů nadcházejícího turné je fakt, že s kapelou slavíte patnáct let ve stejné sestavě, což je docela pozoruhodné výročí… V čem je tedy podle tebe síla současné sestavy?

Kluci jsou jedineční muzikanti a výjimeční lidé. Navíc máme stále chuť spolu tvořit. Je to až neskutečné, jaké mám štěstí na sestavu lidí, kteří jsou naladěni na stejné vlně. Navíc si myslím, že se také obohacujeme jak hudebně, tak lidsky, a díky tomu může ta chemie v kapele fungovat.

Také jsi zmínil, že hlavním letošním hostem bude opavský rodák Radim Zenkl hrající na mandolínu. Jak došlo k vašemu setkání? Proč tentokrát padla volba na něj?

Po plejádě známých zpěváků a zpěvaček jsem chtěl seznámit naše obecenstvo zase s něčím novým, a tím může být i zdánlivě složitý hudební svět. Vybral jsem letos proto hudebníka, jenž je virtuózem na svůj nástroj. Je to i pro nás s kapelou zase nový nevšední vítr. Vnímám Radima z hraní s Vlastou Redlem a již dlouho se mí líbí jeho styl, technika, zvuk a přirozenost, s jakou předává hudbou emoce. Tak věřím, že budou také návštěvníci stejně nadšení.

Co se týká cimbálového doprovodu, tak jsi opět vsadil na Cimbálovou muziku Gromba…

Cimbálovka Gromba je opravdu zjevením mezi lidovými hudbami. Jsou naprosto odlišní a navíc mají dar zahrát klasickou lidovku nebo třeba swing tak, že to šlape a posadí vás to na zadek. Tuto partu dal dohromady cimbalista, se kterým spolupracuji již mnoho let, a to Michal Grombiřík. Vzájemně si s kapelou si rozumíme, i co se týká hudebního stylu.

Důležité je také uvést, že vychází rovněž dvojalbum s tvými písněmi z vánočních koncertů…

Ano, živé dvojCD obsahuje záznam hned dvou koncertů, a to ze Sono Centra v Brně z roku 2016 a z Domu kultury v Uherském Brodě o rok později. Jedinečnost této nahrávce s vánočními koncerty dodává netradiční sestava i speciální hosté. Na prvním CD se k mojí  kapele přidává seskupení hudebníků Shadow Quartet. Spojení violoncella, akordeonu, kontrabasu a houslí je velmi působivé a dle reakcí na toto turné to je opravdu historický záznam. Každé CD je jiné, a přestože se někdy písně vlastně dablují, tak je vidět, jak si hrajeme s aranžemi a celým pojetím koncertu.

A pokud jde o druhé CD?

Na druhém cédéčku doplňuje moji kapelu jedinečná Cimbálová muzika Gromba, jež obohacuje zvuk o lidovost, která je pro naše projekty již takřka charakteristická. Samozřejmě nechybí hudba napříč žánry, osvědčené hity i překvapení v podobě úprav klasických koled a zahraniční skladby v netradičním aranžmá. Fanoušci mohou slyšet také duety s mými vzácnými hosty tohoto koncertu, kterými tenkrát byli mí kamarádi, ale de facto také hudební legendy, to znamená písničkář Jaroslav Samson Lenk a další skvělý muzikant Roman Dragoun. Sestavu doplňují dětské pěvecké sbory Campana z Uherského Brodu a Rosa z Brna.

Podle jakého klíče jsi písně na tento počin vybíral?

Klíč pro živé písně z koncertů je jednoduchý. Nejsem ten, kdo točí živé album a pak ve studiu vše skoro celé přetočí… Chci, ať skladba dýchá tak, jak byla na koncertě zahraná, a to klidně i s drobným neladěním nebo jak se říká špínou. Vše hraje a o tom je živá hudba. Takže jsem si skladby poslechl a podle pocitu zařadil písně, které ve mně i po určité době zanechaly nějaký dojem a pocit.

Na závěr musí přijít otázka, co chystáš pro příští rok?

V příštím roce bych rád začal připravovat sólovou desku a také trošku přišlápl na plyn, co se týká aranží. Chtěl bych se vydat zase novým a přímočarým směrem, ale vymazleným v aranžích, a to vše za doprovodu mé kapely. Možná dojde také na koncepční album. Ale to by mělo vyjít až v roce 2020, aspoň tak je to naplánováno. No a se zástupci mého vydavatelství Supraphon jsme se bavili o vydání alba duetů, které jsem ještě nikde nezaznamenal na jednom nosiči. Už jsem jich nazpíval opravdu hodně a myslím, že i jako vzpomínka by to bylo hezké.

Petr Bidzinski | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.