Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar za činohru: Burýšek, Fišar a Lichý. Širší nominaci mají Cisovský, Lipina a Večeřa

Nominace na Cenu Jantar za činohru: Burýšek, Fišar a Lichý. Širší nominaci mají Cisovský, Lipina a Večeřa

22.1.2020 08:19 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii činohra/muži. Odborná porota rozhodla nominovat herce Jakuba Burýška za hlavní roli Zdenky Koubkové v inscenaci Divadla Petra Bezruče Transky, body vteřiny, dále herce Jana Fišara za ztvárnění hlavní role v inscenaci Havlovy hry Odcházení (NDM) a Norberta Lichého za roli Wolanda v inscenaci Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče. Jméno laureáta ceny bude oznámeno 15. března na galavečeru v ostravském Gongu. Vzhledem k velkému počtu inscenací, nastudovaných v divadlech v Moravskoslezském kraji, se rozhodla porota ocenit symbolicky v tzv. širší nominaci také herce Marka Cisovského, Vojtěcha Lipinu a Františka Večeřu.

Porota pro činohru a jiné formy verbálního divadla, která je jednou z devíti odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Pavla Bergmannová (předsedkyně), Tatjana Lazorčáková, Jiří P. Kříž, Věra Vojtková a Ladislav Vrchovský. Verdikt poroty je následující:

JAKUB BURÝŠEK – Divadlo Petra Bezruče
Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny.  Role: Zdena Koubková. Režie: Tomáš Dianiška. Premiéra 25. ledna 2019
Typově skvěle zvolený Jakub Burýšek si s komplikovanou postavou Zdeny Koubkové – hrdinky, která neustále osciluje mezi mužským a ženským světem – poradil s bravurou a patřičnou hereckou jistotou. Zvládá nejen náročnou fyzickou akci sportovních úkonů nadšené atletky, ale zejména složitý dramatický přerod v momentě, kdy si jeho postava uvědomí svou skutečnou identitu. Burýšek podává jeden z nejpropracovanějších výkonů za celou dobu svého působení u Bezručů.

JAN FIŠAR – Národní divadlo moravskoslezské
Václav Havel: Odházení. Role: Dr. Vilém Rieger. režie: Vojtěch Štěpánek. Premiéra 14. listopadu 2019
Jan Fišar v postavě bývalého kancléře Riegra předvedl dosud nejlepší herecký výkon, jaký byl v této roli na divadelních jevištích v České republice k vidění. Jan Fišar v této roli ukazuje vše, co z něj činí skutečného hereckého barda – schopnost komediálního i charakterového herectví nejvyšších kvalit a tvůrčí nadhled, díky kterému je jeho kancléř Rieger doslova nezapomenutelný.

NORBERT LICHÝ – Divadlo Petra Bezruče
Michail Bulgakov: Mistr a Markétka. Role: Woland. Režie: Alexandr Minajev. Premiéra 10. května 2019
Herec Norbert Lichý předvedl v představení Mistr a Markétka opět svůj všestranný herecký talent. V roli démonického Wolanda se převtěluje z šarmantního společníka do ďábelského manipulátora, který si hraje s lidskými osudy. Svůj charismatický projev obohacuje širokou škálou výrazových prostředků, především hlasových, které mistrně ovládá.

*

Jako výraz uznání a vzhledem k velkému počtu nastudovaných inscenací v divadlech Moravskoslezského kraje odborná porota rozhodla také o tzv. širších nominacích, a to pro Marka Cisovského za roli Bruscona v inscenaci hry Thomase Bernharda Divadelník (Komorní scéna Aréna, premiéra 2. ledna 2019), Vojtěcha Lipinu za roli Alberta v inscenaci hry Rolanda Schimmelpfenniga Zimní slunovrat (Komorní scéna Aréna, premiéra 25. května 2019) a Františka Večeřu za roli krále Bérengera I. v inscenaci Král umírá (Národní divadlo moravskoslezské, premiéra 24. ledna 2019),

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.