Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar v kategorii Interpret roku: Marian Friedl, Tomáš Kočko a Petr Uvira

Nominace na Cenu Jantar v kategorii Interpret roku: Marian Friedl, Tomáš Kočko a Petr Uvira

30.1.2020 00:15 Ceny JANTAR » Hudba

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2019. V kategorii Interpret roku byli nominováni hudebníci Marian Friedl, Tomáš Kočko a Petr Uvira. Kdo z nich se stane laureátem ceny, bude zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat 15. března v ostravské aule Gong.

Porota pro populární hudbu rozhodovala ve složení Antonín Kocábek (předseda), Milan Bátor, Zlata Holušová, Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Jaroslav Špulák a Igor Vašut.

Porota se rozhodla na Cenu Jantar za rok 2019 nominovat Mariana Friedla. Výborný multiinstrumentalista a zpěvák v loňském roce vydal dvě zásadní alba Beskydská odysea a Píseň země mapující etnické kořeny Beskyd. Jeho přínos spočívá v dokonalém ovládnutí hudebního řemesla a svrchovaném souladu intelektu s muzikantským instinktem. Putování Mariana Friedla za hudebními kořeny Beskyd je ryze nadčasovou archetypální záležitostí, která strhuje spontaneitou, emocionalitou a pravdivostí.

Tomáš Kočko je nominován za album Sadné zrno, které je jeho osobní rezonancí s poezií básníka Ladislava Nezdařila. Kočkovy písně vyrůstají z hlubokého prožitku a bytostného souznění s literární předlohou. Výsledná podoba písní přesvědčuje neobyčejným citem k rytmické pulzaci veršů, melodickou podmanivostí a také aranžérskou představivostí. Nahrávka zdařile vykresluje existenciální tíhu, touhu po svobodě, palčivá zklamání i neutuchající naději.

Do třetice je na Cenu Jantar nominován kytarista Petr Uvira. Jeho skladatelský rukopis získal novou energii v kapele Heimat, kde se Uvira projevuje jako lovec rituálních hudebních stop i elektronických scenérií, aniž by rezignoval na svou obvyklou tvůrčí imaginaci. Jako excelentní kytarista přesvědčuje ve všech kapelách a seskupeních svým neomylným citem pro zvukovou barvu, nespokojuje se nikdy s výsledkem, ale hledá nové výrazové možnosti a s naléhavostí razí nové cesty a formy.

*

Kdo z uvedených tří umělců získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.