Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower zdobí nové hvězdy Evy Šeinerové a Viktora Koláře

Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower zdobí nové hvězdy Evy Šeinerové a Viktora Koláře

19.10.2022 12:24 Atd.

Zakladatelka Sborového studia Permoník v Karviné Eva Šeinerová a jeden z nejuznávanějších tuzemských fotografů Viktor Kolář odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy v ostravských Dolních Vítkovicích. Schodiště na Bolt Tower od této chvíle zdobí už osm kovových hvězd, do nichž jsou vypálena jména významných žijících osobností kultury Moravskoslezského kraje, který je už od počátku generálním partnerem tohoto projektu.

Zvětšit obrázek

Zakladatelka Permoníku Eva Šseinerová, za ní náměstekem hejtmana Lukáš Curylo a fogograf V. Kolář.
Foto: Petr Hlubek

Instalace hvězd na Bolt Tower je součástí Ceny Jantar za celoživotní přínos umění Moravskoslezského kraje. I letos tuto cenu na základě rozhodnutí odborného kolegia obdržely dvě výrazné osobnosti, jejichž jména jsou ve svém oboru velkým pojmem a daleko překračují hranice České republiky.

Nové hvězdy s rezivějící patinou pro sbormistryni Evu Šeinerovou a fotografa Viktora Koláře se tak ve středu za osobní účasti oceněných přiřadily ke hvězdám se jmény zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, hudebního skladatele Milana Báchorka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, klavíristy Rudolfa Bernatíka a scénografky Marty Roszkopfové, které tu byly postupně odhaleny v minulých čtyřech letech.

Zleva L. Curylo, V. Kolář a E. Šeinerová. (Foto: Petr Hlubek)

„Bylo mi velkou ctí předat cenu dalším dvěma umělcům, kteří se svým celoživotním působením zasadili o prezentaci Moravskoslezského kraje jako líhně mimořádných uměleckých osobností. Viktor Kolář je velkým vzorem pro několik generací fotografů, jméno Evy Šeinerové zase rezonuje ve světě hudby. Koncertní sbor Permoník patří rozhodně k nejlepším dětským pěveckým sborům nejen v Evropě, o čemž svědčí mezinárodní ocenění, které do Karviné každoročně přiváží,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium složené z respektovaných osobností kulturního života Moravskoslezského kraje. „O tom, kdo obdrží cenu za celoživotní přínos, se každoročně vede velmi zajímavá diskuse. Rozhodování přitom není úplně jednoduché, protože osobností, jejichž tvorba zanechala silnou stopu, je v našem kraji skutečně mnoho. Také letošní laureáti jsou v uměleckých oborech, které zastupují, považováni za skutečné ikony,“ řekl Aleš Honus, zakladatel krajských kulturních Cen Jantar, které byly letos vyhlášeny už popáté (ceny za celoživotní přínos se udělují od druhého ročníku).

Ve středu byly odhaleny další dvě hvězdy. (Foto: P. Hlubek)

Aktuálně pořadatelé ze společnosti ProJantar připravují šestý ročník, vyhlášení vítězů je naplánováno na 17. dubna 2023. Hvězdy pro laureáty ceny za celoživotní přínos navrhla sochařka Šárka Mikesková, která s organizátory Cen Jantar spolupracuje od samotného počátku. Je také autorkou skleněných sošek s prvkem jantaru, které každoročně dostávají držitelé výročních cen v oblasti divadla, hudby, literatury a výtvarného umění. Stejně jako o cenách o celoživotní dílo, také o výročních cenách rozhodují odborné poroty, kterých je celkem osm.

Laureáti Ceny Jantar za celoživotní přínos:

Zleva Eva Šeinerová a sbormistryně Permoníku Martina Juríková. (Foto: Petr Hlubek)

Eva Šeinerová (1942) je zakladatelkou Sborového studia Permoník v Karviné. Dlouhá léta působila jako ředitelka ZUŠ B. Smetany v Karviné, kromě toho je spoluzakladatelkou soutěže komorních ansámblů Stonavská Barborka. Z Permoníku vybudovala renomované sborové studio se systémem přípravných oddělení. Každoročně studio čítá zhruba 200 aktivních zpěváků ve věku od 6 do 25 let. Koncertní sbor Permoník se pravidelně účastní tuzemských i zahraničních festivalů a soutěží, ze kterých přiváží domů nejvyšší ocenění. Eva Šeinerová proslavila Permoník doslova po celém světě a svými aktivitami zasáhla do životů tisíců mladých lidí.

Viktor Kolář na Jantarovém schodišti slávy. (Foto: Petr Hlubek)

Viktor Kolář (1941) je český fotograf, věnující se zejména dokumentární tvorbě. Díky Kolářovu unikátnímu souboru fotografií z Ostravy mohou ti, kteří v tomto regionu nežijí, hluboko nahlížet do života obyčejných lidí a vidět život takový, jaký tu doopravdy je. Kolář v roce 1968 odešel do Kanady, o pět let později se však vrátil, následně pracoval jako dělník v Nové huti Klementa Gottwalda. Teprve od roku 1985 se mohl opět věnovat fotografii ve svobodném povolání. Od roku 1994 začal vyučovat fotografický dokument na FAMU v Praze, kde se v roce 2000 habilitoval na docenta a v roce 2006 byl jmenován profesorem pro obor fotografie.  Jeho manželkou je jevištní výtvarnice Marta Roszkopfová, jejíž hvězda je na Jantarovém schodišti slávy umístěna už od minulého roku.

Zdroj: Tisková zpráva Moravskoslezského kraje a organizátorů

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.