Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Dekameron Pavla Helebranda je hravé divadlo plné hudebně herecké kreativity

Dekameron Pavla Helebranda je hravé divadlo plné hudebně herecké kreativity

25.4.2014 Divadlo

Boccacciův Dekameron patří ke stálicím evropské kultury. Svěží renesanční dílo už od doby svého vzniku vyvolává pozornost a pokud v současnosti zaujímá stěžení místo v čítankách středních škol, neznamená to, že by se za ta staletí stalo pouhou povinnou četbou. Naopak, sahají po něm s chutí filmaři, divadelníci i hudebníci. Dva poslední obory se navzájem proplétají v nejnovější variaci na Dekameron, kterou mohli ve čtvrtek večer vidět návštěvníci multižánrového centra Cooltour.

Zvětšit obrázek

Mladičká pohanka Alibech (Veronika Holbová) chce s nadšením sdělit jeptišce (Simona Mrázová) jak na poušti zaháněla dábla do pekla.
Foto: Werner Ullmann

Dekameron ostravského skladatele Pavla Helebranda a produkční Ilony Kučerové je hudebním divadlem. Tak to ostatně stojí i v podtitulu inscenace. Pět příběhů je propojeno kolektivním herectvím, zpěvem i živou hudbou.

Nejprve je tady jedna peprná ochutnávka Jak zahnat ďábla do pekla. Peklem se samozřejmě míní ženské přirození a ďábel je ryze mužským atributem. Pak přichází notorický svůdník Němý zahradník, asi nejznámější Boccacciův rozverný příběh, který je následován neméně prohnaným Slavíkem – střídajícím hru loutek a herců. Jako čtvrtý minipříběh se přichází představit záletná zpěvohra Parohy za parohy a finále obstará mravoličných Tři sta lir. Tedy ve výsledku se jedná o „pentameron“ a číslo pět souzní s hereckým obsazením pětice protagonistů, kteří diváky baví po celou hodinu.

Veronika Holbová, Simona Mrázková, Juraj Čiernik, Petr Němec a Michal Sedláček. Překvapivě jenom Michal Sedláček, jehož sólový výstup s růží inscenaci uvádí, je profesionální herec, ti ostatní jsou profesionálními zpěváky – sopranistky, basista a tenorista, ale v herectví si se svým kolegou v ničem nezadají a suverénním způsobem mu konkurují. A také on se hudebně ukazuje v nejlepším nasazení. Herecká souhra se zpěvem skvěle ladí s živým komorním orchestrem ve složení Vladimír Liberda (housle a viola), Magdaléna Liberdová (flétna), Eva Dajčová (kytara) a Ilona Kučerová (violoncello).

Boccaccio je i dnes vnímám především jako autor trefující se do vkusu lidové zábavy, Helebrandova inscenace jej vidí sice také tak, přesto si nenechává ujít kouzlo divadelní metafory. Erotika tak ztrácí na popisnosti a s pomocí jednoduchých prvků s hravým pojetím zaručeně pobaví i polichotí.

Všechny choulostivé scény se odehrávají nepřímo za bílým prostěradlem, na které se promítá lechtivá stínohra, za truhlicí nebo pod stolem. Výkřiky a vzdechy jsou o to barvitější, a pokud dojde na svlékací scény tak donaha jdou skutečně jen dřevění hrdinové. Akce střídá akci a hudba provází zpěv propojený se vším všudy včetně nenápadných, ale o to vděčnějších momentů jako je imitace skutečných zvuků jednotlivými hudebními nástroji – třeba slavík a viola.

Dekameron občas pobaví pitoreskními momenty, kdy se na scéně objevuje neuvěřitelný kostým (Sedláčkův makabrózní Dottore) nebo překvapivá loutka (stále se vznášející kolibřík v rukách Petra Němce i celého kolektivu). Na začátku exceluje Michal Sedláček, posléze se do popředí dostává rozený komik a exhibicionista Juraj Čiernik, který jakoby s některými svými gesty vyběhl přímo z komiksového plátna. V epizodě Parohy za parohy, kdy se Dekameron dostává do druhé půle, pozvolna ovládá jeviště, až mu publikum v jeho strhující exhibici leží u nohou. Na lopatky jej umí položit jednoduchými výstupy, ale díky kolektivní brilanci se celý kus drží na asi nezdařilejším místě dlouho svého vrcholu.

Syntézou je pak epizoda pátá a poslední, kdy se Čiernik ocitá v hereckém duelu se Sedláčkem, mají parádní scény a divák milující divadlo proměn, kejklí, paruk a skečů si přijde na své. Naštěstí toto není divadlo epizod nebo vynikajících momentů.

Pavel Helebrand a Ilona Kučerová po svých předchozích spolupracích jako Jesličky svatého Františka nebo Kytice dosahují dalšího vrcholu. Léto je sice zatím ještě za dveřmi, ale tento Dekameron svou bezuzdností, hravostí, hudebností a malebností vybízí skoro už teď k horečkám sobotních nocí. Finální scéna pak patří symbolicky zrození nemluvněte, všichni jsou zadobře, a tak to vlastně má dle renesančního Boccaccia přeci být.

Martin Jiroušek | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.