Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Divadelní rok 2015 začíná premiérou představení Barocco & Carmina burana

Divadelní rok 2015 začíná premiérou představení Barocco & Carmina burana

12.1.2015 00:00 Divadlo

První ostravskou divadelní premiérou roku 2015 se stane ve čtvrtek baletní představení Barocco & Carmina burana na hudbu Johanna Sebastiana Bacha a Carla Orffa. Během večera složeného hned ze dvou baletů se publiku představí výsledky první spolupráce ostravského baletního souboru s  významnými evropskými choreografy Jackem Przybyłowiczem a Yourim Vámosem.

Zvětšit obrázek

Brígida Pereira Neves a Peter Ondrka na zkoušce nového baletu.
Foto: Martin Popelář

Pro dílo Barocco si choreograf Jacek Przybyłowicz zvolil geniální hudbu Johanna Sebastiana Bacha. V symbióze s ní vznikla choreografie inspirovaná duchem barokní doby; dynamicky kontrastní obrazy odkrývají na scéně různé vztahy mezi oživeným reliéfem barokních figur. „Mám strašně rád barokní umění a na hudbě tohoto období jsem víceméně závislý. Baroko je jedním z nejzajímavějších období dějin umění – nejen úžasnou hudbou, velkolepou architekturou nebo významným posunem v dějinách tance,“ říká polský choreograf.

Carmina burana bavorského skladatele Carla Orffa, která bude druhou částí večera, patří k nejhranějším skladbám 20. století. Orff použil anonymní německé, francouzské a latinské texty z konce 13. století, líčící smutnou i veselou podobu lásky, stížnosti na zkaženost světa a zkázu dobrých mravů. Osud a štěstí jsou zosobněny římskou bohyní Fortunou, bohyní náhody, personifikací naděje ve vítězství dobra a zosobnění nevypočitatelnosti života. Osudové kolo štěstí je symbolem vzestupů a pádů v životě lidí i ve vztazích mezi mužem a ženou – jeho prostřednictvím jsme svědky hymnu lásky v choreografii Youriho Vámose. „Vidím, že tanečníci jsou odhodlání vydat ze sebe to nejlepší,“ dodává před premiérou Vámos.

V  hlavních rolích tanečního dvojpředstavení se představí mimo jiné Chiara Lo Piparo, Brígida Pereira Neves, Olga Borisová-Pračiková, Zuzana Majvelderová, Barbora Šulcová, Giordano Bozza, Jan Krejčíř, Rei Masatomi, Koki Nishioka a další tanečníci.

Na inscenaci se podílí pod taktovkou Marka Prášila operní sbor NDM, sólisté, hosté opery NDM a vůbec poprvé v historii v NDM vystoupí držitel nejvyššího ocenění Evropské unie umění v oblasti operního zpěvu Zlatá Europea barytonista Filip Bandžak. Součástí choreografie Barocco jsou vstupy Markéty Kubínové na violoncello.

Premiéry tanečního dvojvečera Barocco & Carmina burana se konají 15. a 17. ledna 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.