Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Bolt Tower a Důl Hlubina v Dolních Vítkovicích jsou Stavbami roku 2015

Bolt Tower a Důl Hlubina v Dolních Vítkovicích jsou Stavbami roku 2015

14.10.2015 Atd.

Nástavba Vysoké pece č. 1 v Ostravě, známá jako Bolt Tower, si odnesla titul Stavba roku 2015 ze stejnojmenné národní soutěže. Stavbou roku je také ostravský Důl Hlubina. Výsledky v úterý večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Zvětšit obrázek

Sprinter Usain Bolt na vrcholku věže, která dostala jeho jméno.
Foto: Aleš Honus

Obě ostravské stavby situované v Dolních Vítkovicích si vysloužily uznání spolu s dalšími třemi objekty (Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi). Ostrava ale jako jediná bodovala dvakrát.

Investorem obou ostravských vítězných projektů je sdružení Dolní oblast Vítkovice. Architektem Bolt Tower je Josef Pleskot a jeho AP Atelier. Autory rekonstrukce Hlubiny jsou Milan Šraml, Jan Malík a A-LT Architekti

Do letošního 23. ročníku soutěže přišlo rekordních 72 přihlášek. Z nich porota v září vybrala 15 finalistů a nyní i vítěze. Bez ocenění nakonec zůstaly například pražský Trojský most nebo multifunkční centrum Quadrio. Výsledný verdikt vynesla pětičlenná porota.

„To, že jsme získali dvě z pěti hlavních cen, je skvělou zprávou pro Dolní Vítkovice, ale hlavně pro celý náš region. Je to pro nás ujištění, že prostředky, ať už soukromé, nebo dotační, směřují na smysluplné projekty budování vzdělávací infrastruktury a využití národní kulturní památky,“ uvedl ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Důl Hlubina si podle něj zaslouží ocenění i proto, že je centrem kreativních lidí.  „Z objektů, kde činnost skončila v roce 1985 a které do začátku projektu chátraly, jsou dnes zaplněné hudební zkušebny, kino, ateliéry a multifunkční sály,“ doplnil hlavní projektant obnovy pěti budov v areálu Dolu Hlubina Milan Šraml.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.