Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo V Komenského sadech se chystá mnohahodinová akce pro všechny milovníky Shakespeara

V Komenského sadech se chystá mnohahodinová akce pro všechny milovníky Shakespeara

8.9.2016 Divadlo

Instituce zapojené do projektu Shakespeare Ostrava 2016 se chystají na jednu z největších společných akcí. Na pátek 23. září připravují program v Komenského sadech jak pro malé, tak velké. Chystá se odpoledne plné tematických workshopů, večer nadívaný divadlem a noc ve znamení tajuplných světel. Návštěvníci parku tak mohou prožít inspirativní odpoledne, podvečer i večer, ve kterém nebude chybět české i anglické divadlo, videomapping, letní kino a dokonce samotný Shakespeare!

Zvětšit obrázek

William Shakespeare na portrétu neznámého umělce.

Začátek společné akce s názvem Shakespeare v parku aneb Sen noci ostravské je naplánován na 16 hodin, a to literární pátračkou s názvem Shakespeare nebo Komenský, kterou organizuje Knihovna města Ostravy. Odtud také celá pátračka začne a bude pokračovat až do sadů. Pátrání je připraveno jak v hravé verzi pro děti, tak ve verzi pro dospělé.

Hlavní program akce se bude odehrávat na pódiu nebo v jeho blízkosti a v aleji vedle badmintonové haly. Program na pódiu odstartuje v 16 hodin Ateliér pro děti a mládež při Národním divadle moravskoslezském, který si připravil inscenaci Hamlet není mrtev.

Na práci frekventantů Divadelního ateliéru naváže volné umělecké sdružení Bílé divadlo s projektem Makbeth-Vrata. Bílé divadlo si dalo za cíl ztvárnit a prezentovat Shakespearovy sonety široké ostravské veřejnosti, a to alternativní a netradiční formou.

Divadelní skupina Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity uvede parodii na „tu skotskou hru“, snad nejslavnější tragédii Williama Shakespeara, jejíž název se nesmí vyslovit nahlas, protože to přináší smůlu. Tuto pověru autor Richard Nathan dovedl ad absurdum ve své hře Scots on the Rocks, kterou ELTO (English Language Theater of Ostrava) nastudovalo v původním anglickém znění. Návštěvníci akce i kolemjdoucí se mohou těšit hned na několik ukázek.

Souhrnné dílo geniálního anglického dramatika v 60 minutách, a to navíc s minimálním počtem herců? Ano, i to je možné! Diváky o tom přesvědčí Stará aréna a Stará bába v rámci svého projektu Sen z moci svatojánské.

Vyvrcholením celého dne bude v 19.45 hodin videomapping v podání umělecké skupiny InSáček Veritas z Katedry intermédií FU OU. Osvětlenou alej navíc obohatí svými výstupy baletní soubor Národního divadla moravskoslezského, který si připravil několik ukázek z baletu Sen noci svatojánské.

O závěr programu se postará Minikino. Nebude chybět tedy ani promítání úryvků z projektu Němý Shakespeare (projekt Protimluvu) a balet Sen noci svatojánské, tentokrát na hudbu Gorana Bregoviće.

O doprovodný program se dále ve svých stáncích postarají Český rozhlas Ostrava, Knihcentrum, Knihovna města Ostravy, Kulturní centrum Cooltour, Národní divadlo moravskoslezské a Ostravská univerzita. Součástí akce bude také fotosoutěž pro začínající fotografy.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.