Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Nabitý listopad v Divadle loutek Ostrava. Těšte se na dvě premiéry i Noc divadel

Nabitý listopad v Divadle loutek Ostrava. Těšte se na dvě premiéry i Noc divadel

27.10.2016 Divadlo

Netradičně nabitý listopad čeká ostravské Divadlo loutek. V jednom měsíci se sejdou hned dvě premiéry, proběhne Noc divadel a divadlo se také zúčastní festivalu Ostrava v Praze.

Zvětšit obrázek

Divadlo loutek Ostrava.
Foto: Archiv

Divadlo loutek Ostrava se i v letošním roce přidává v sobotu 19. listopadu k mezinárodní akci Noc divadel a chystá netradiční program, který potěší diváky všeho věku. Před divadlem bude návštěvníky čekat fireshow skupiny ohniváků „Růže draka“, uvnitř divadla pak budou pro návštěvníky zpřístupněny prostory zákulisí, ozvláštněné nezvyklou divadelní produkcí a noční expozicí loutek připravenou pouze pro tento večer. To vše v čase od 17 do 19 hodin.

Od 19 hodin na alternativní scéně zahraje „bejbypankové“ hudební uskupení Mína band písničky nejen z představení Malá Mína zmlsaná, ale i hudební fláky z dalších představení, a také posluchače vezme s sebou do hudebních, zvukových a slovesných her a hříček.

První očekávanou premiérou nové sezóny bude inscenace Nastupovat! Děják z rychlíku, kterou na námět herce Divadla loutek Karla Růžičky napsali Marek Pivovar a Radovan Lipus. Hra vypráví o tom, jak mašinfíra Lojza denně jezdí po svých zajetých kolejích na trase Ostrava–Vídeň. Dělá svou práci dobře, má ji rád, ale trápí ho, že jeho syn propadá z dějepisu. Jednoho dne se mu zjeví duch Vláčník Vlakomil, který odnepaměti drandí po všech tratích Evropy a umí se po nich pohybovat i v čase. Poradí Lojzovi, aby svému synkovi proměnil dějepis na dobrodružné výpravy do dějinných událostí. A hned spolu vyrazí do průmyslové revoluce v Anglii, projedou pak spolu řadu míst a časů, až dospějí k výletu vlakem zvaným Pendolino. Inscenace je určena divákům od 9 let, premiéra se uskuteční v pátek 25. listopadu od 17 hodin na hlavní scéně DLO.

Festivalu Ostrava v Praze!!! se i letos účastní všechna ostravská divadla, tentokrát představí inscenace, které vznikly v rámci celosvětového uctívání 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob. Divadlo loutek Ostrava zahraje v Divadle ABC Bouři Williama Shakespeara, která měla premiéru v minulé sezóně. Inscenace je založena na kombinaci činoherních a loutkářských postupů, je určena divákům od 12 let a v Praze se představí 27. listopadu od 19 hodin.

Členové dětského divadelního studia DěS zcela po svém, loutkově i činoherně, pohybově i zvukově, zpracovali poslední Shakespearovu hru Bouře v překladu Martina Hilského. Premiéra je plánována na středu 30. listopadu v 17 hodin na alternativní scéně Divadla loutek  Součástí představení bude krátká loutková skeč studentů gymnázia M. Koperníka v Bílovci. Inscenace s názvem Bouře, děs… vznikla v rámci projektu Shakekoláž, který byl finančně podpořen statutárním městem Ostravou.

Zdroj: Tisková zpráva DLO

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.