Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Na návštěvě mezi pimprlaty aneb Divadlo loutek zve na jarní putování

Na návštěvě mezi pimprlaty aneb Divadlo loutek zve na jarní putování

14.3.2017 Divadlo

Stejně jako loni, i letos chystá Divadlo loutek Ostrava interaktivní prohlídku zákulisí. Akce s názvem Jarní putování divadlem proběhne v neděli 19. března a koná se při příležitosti Světového dne loutkového divadla a astronomického začátku jara. Kromě prohlídky se návštěvníci mohou těšit na krátkou pohádku Krtek a hovínko nebo na divadelní fotokoutek.

Zvětšit obrázek

Z minulé akce Jarní putování divadlem.
Foto: Divadlo loutek Ostrava

Co je to kašírka, pracák nebo kejs? Z jakého dřeva se vyrábí loutky? Proč se v divadle něco bourá? Jaký je rozdíl mezi marionetou a javajkou? A co to znamená, když osvětlovač herce štychuje? Zhruba hodinová interaktivní prohlídka Jarní putování divadlem přiblíží dětem i jejich rodičům, jak funguje provoz loutkového divadla a kdo se na něm podílí. Trasa povede od herecké šatny přes malírnu, kulisárnu a ateliér na výrobu loutek až do osvětlovací a zvukové kabiny. Návštěvníci cestou potkají výtvarníky i techniky a vyptají se na vše, co je zajímá. Dozví se, jaká hra se zrovna chystá. Projdou se po jevištních prknech mezi rozestavěnými kulisami. A v závěru se dočkají krátké pohádky s plošnými loutkami Krtek a hovínko.

Roli průvodců si letos vyzkoušejí děti z Dětského studia Divadla loutek Ostrava. První prohlídka začne o půl desáté ráno a poslední pak o půl třetí odpoledne. Na alternativní scéně bude navíc po celý den připravený fotokoutek, kde se děti budou moci vyfotit v kostýmu, v kulisách, s loutkou či se zvířecími hrdiny z Kocourka Modroočka. Chybět nebude ani malá dětská dílna.

Jarní putování divadlem se koná při příležitosti Světového dne loutkového divadla, který v roce 2003 ustanovila Mezinárodní loutkářská unie na 21. března. Každoročně je vyzvána některá z významných světových osobností loutkového divadla k napsání mezinárodního poselství.

Letos se této úlohy ujala Nancy Lohman Staub, bývalá viceprezidentka unie. Ve svém poselství vyzdvihuje především pozitivní úlohu internetu, který spojuje loutkáře napříč světadíly i kulturami, popularizuje loutkářské umění a činí ho dostupným široké veřejnosti. Ostravští loutkáři chtějí také přispět svým dílem a ukázat malým i velkým, jak kouzelné může loutkové divadlo být – na internetu i naživo.

Zdroj: Tisková zpráva Divadla loutek Ostrava

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.