Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Na návštěvě mezi pimprlaty aneb Divadlo loutek zve na jarní putování

Na návštěvě mezi pimprlaty aneb Divadlo loutek zve na jarní putování

14.3.2017 00:00 Divadlo

Stejně jako loni, i letos chystá Divadlo loutek Ostrava interaktivní prohlídku zákulisí. Akce s názvem Jarní putování divadlem proběhne v neděli 19. března a koná se při příležitosti Světového dne loutkového divadla a astronomického začátku jara. Kromě prohlídky se návštěvníci mohou těšit na krátkou pohádku Krtek a hovínko nebo na divadelní fotokoutek.

Zvětšit obrázek

Z minulé akce Jarní putování divadlem.
Foto: Divadlo loutek Ostrava

Co je to kašírka, pracák nebo kejs? Z jakého dřeva se vyrábí loutky? Proč se v divadle něco bourá? Jaký je rozdíl mezi marionetou a javajkou? A co to znamená, když osvětlovač herce štychuje? Zhruba hodinová interaktivní prohlídka Jarní putování divadlem přiblíží dětem i jejich rodičům, jak funguje provoz loutkového divadla a kdo se na něm podílí. Trasa povede od herecké šatny přes malírnu, kulisárnu a ateliér na výrobu loutek až do osvětlovací a zvukové kabiny. Návštěvníci cestou potkají výtvarníky i techniky a vyptají se na vše, co je zajímá. Dozví se, jaká hra se zrovna chystá. Projdou se po jevištních prknech mezi rozestavěnými kulisami. A v závěru se dočkají krátké pohádky s plošnými loutkami Krtek a hovínko.

Roli průvodců si letos vyzkoušejí děti z Dětského studia Divadla loutek Ostrava. První prohlídka začne o půl desáté ráno a poslední pak o půl třetí odpoledne. Na alternativní scéně bude navíc po celý den připravený fotokoutek, kde se děti budou moci vyfotit v kostýmu, v kulisách, s loutkou či se zvířecími hrdiny z Kocourka Modroočka. Chybět nebude ani malá dětská dílna.

Jarní putování divadlem se koná při příležitosti Světového dne loutkového divadla, který v roce 2003 ustanovila Mezinárodní loutkářská unie na 21. března. Každoročně je vyzvána některá z významných světových osobností loutkového divadla k napsání mezinárodního poselství.

Letos se této úlohy ujala Nancy Lohman Staub, bývalá viceprezidentka unie. Ve svém poselství vyzdvihuje především pozitivní úlohu internetu, který spojuje loutkáře napříč světadíly i kulturami, popularizuje loutkářské umění a činí ho dostupným široké veřejnosti. Ostravští loutkáři chtějí také přispět svým dílem a ukázat malým i velkým, jak kouzelné může loutkové divadlo být – na internetu i naživo.

Zdroj: Tisková zpráva Divadla loutek Ostrava

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.