Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Nádražní blues ostravské Bílé holubice rozhodně nehraje jen na melancholickou notu

Nádražní blues ostravské Bílé holubice rozhodně nehraje jen na melancholickou notu

13.10.2019 Divadlo

Ostravské sdružení Bílá holubice, které spojuje handicapované a zdravé tanečníky, připravilo na sobotu premiéru nového představení s názvem Nádražní blues. Režie se ujal Pavel Šimák, o dohled nad choreografickou stránkou projektu se podělili Tomáš Rychetský a Denisa Musilová. Bílá holubice se na prknech alternativní scény Divadla loutek Ostrava opět pustila do prozkoumávání vztahu mezi světem lidí s handicapem a bez. Členové souboru jej ukázali v jeho světlých i zádumčivějších tónech, od nepochopení a touze po změně až k empatii a především humoru, který Bílé holubici rozhodně neschází.

Zvětšit obrázek

Z představení Nádražní blues.
Foto: Petr Grimm

Atmosféra nádraží přivítala diváky už při vstupu do sálu – program i lístek jim ochotně prodali uniformovaní „průvodčí“, kteří jim také asistovali při usazení v hledišti. Každodenní cvrkot nástupišť se rozběhl s první scénou, kdy se na jevišti objevily nejrůznější typy cestujících – uspěchaní, zamyšlení, nevyspalí i stresovaní. A mezi nimi i takoví, kteří mohli nádražnímu shonu jen přihlížet, protože ve svobodném pohybu jim bránila jedna podstatná věc – invalidní vozík. Na cestě za svými mravenčími úkoly jim kolemjdoucí dávali nemilosrdně najevo, že je třeba nepřekážet, nezdržovat, jednoduše nezastavovat, protože přece mají zpoždění.

Z představení Nádražní blues. (Foto: Petr Grimm)\

Jenomže jak se ukázalo v následujících scénách, život a myšlenky „nechodících“ tanečníků jsou stejně barevné a vzrušující jako těch „chodících“, i když se navenek neprojevují zběsilým tempem, neustálým pohybem nebo výraznými gesty. A o to barevnější je vztah k jejich zdravým protějškům. Dobře míněná starostlivost a denní péče se v očích handicapovaných může změnit v každodenní rutinu a nutné zlo, ze kterého je třeba uniknout do světa plného fantazie. Důsledné sestřičky, rodiče nebo třeba kamarádi jsou v Nádražním blues vyobrazení jako přísné postavy opakující mechanická gesta, objevují se v průběhu večera zas a znova v různých obměnách, i když jejich snaha je dobře míněná a věnovaná s láskou.

Z představení Nádražní blues. (Foto: Petr Grimm)\

V programu uvedený motiv dívky, která touží změnit svůj život a vydat se za dobrodružstvím, se dle mého názoru přenesl na všechny čtyři tanečníky na kolečkách. Jejich touha snít, tančit, vyjádřit se a smát se se na jevišti zhmotnila do představ ideální zábavy – tanečního večírku, závodů superrychlých formulí, tance v dešti a dalších. Scény se střídaly jedna za druhou, od těch hravých až po melancholické. Obzvlášť silně působil obraz, ve kterém všichni účinkující dostali papír a tužku a mohli kreslit, co je napadne. Jejich kresby se pak promítly do projekce, doprovázené namluvenými výpověďmi každého z nich.

Z představení Nádražní blues. (Foto: Petr Grimm)\

Různorodých výjevům se přizpůsobila i hudba. Mohli jsme slyšet dobře známé hity, rytmické skladby ideální pro taneční pasáže, nebo třeba jen hluk nádražní budovy. Hudební podklad tedy rozhodně nezůstal jen u blues, jak by mohl naznačovat název představení, ale přeskakoval od žánru k žánru. Bohužel některé přechody mezi skladbami, potažmo scénami, neproběhly tak hladce, jak zřejmě tvůrci zamýšleli, a určitě by jim slušela lepší propojenost. Zejména proto, že některé dobré nápady si divák ani nestihl vychutnat, protože je rychle vystřídala nová hudba a nová situace.

Z představení Nádražní blues. (Foto: Petr Grimm)\

Velmi mile překvapilo využití scény a rekvizit. Pomocí velmi jednoduchých a důmyslných předmětů docílili autoři představení zajímavých efektů, ať už to byly zmíněné projekce, manipulace s vozíky a jejich využití v pohybu nebo běžné rekvizity jako deštníky, motorkářské helmy či kufry. V tomto ohledu sehrály důležitou roli také kostýmy, které připravila Veronika Hajdyla. Základ kostýmu laděný u všech interpretů do šeda oživily velmi pěkné splývavé sukně (v šedé nebo červené barvě), béžové svrchníky nebo bílé zástěrky pro „ošetřovatele“, které si tanečníci mohli navlékat a sundávat opakovaně v průběhu představení. Pravidlo, že v jednoduchosti je krása, tedy platilo stoprocentně.

Z představení Nádražní blues. (Foto: Petr Grimm)\

Co se týče taneční a pohybové stránky, je samozřejmě vždy oříškem pro choreografa, jak si poradí se skupinou tanečníků s různými možnostmi pohybu. Pro „chodící“ část obsazení vymysleli Tomáš Rychetský a Denisa Musilová choreografii založenou především na technice moderního, současného a improvizovaného tance, která odpovídala jejich individuálním schopnostem, rozhodně je ale nešetřili. Bylo potřeba se soustředit na soulad, přesnost a také výraz, který byl u každého tanečníka jedinečný. „Nechodící“ skupina vynaložila nemálo úsilí při spolupráci s tanečními kolegy, pouštěla se do tance odvážně, s chutí a jak jen jim to okolnosti dovolily. Tedy velký kus práce odvedený na obou stranách.

I když se Nádražní blues snažilo o zasazení příběhu právě do atmosféry nádražních čekáren, železnic, do očekávání dálek a dobrodružství, myslím si, že si s tímto tématem mohlo pohrát ještě o něco víc. Přece jenom tento námět nabízí spoustu variant a inspirace, od kterých jsme se ale vzdálili k jiným nápadům. Minimálně začátek a závěr zůstal nádražní poetice věrný a mezi tím se odehrál skutečný divadelně-pohybový koktejl, který vyvolával smích i vháněl slzy do očí. Takže ačkoli by podle mého názoru Nádražnímu blues slušela přímější a jasnější dějová linka, kreativnost a energie, s jakou celý soubor a realizační tým k nové premiéře přistoupili, si rozhodně zaslouží náš obdiv.

Nejbližší termíny představení Nádražní blues jsou 16. října, 8. a 11. listopadu 2019. Více informací na stránkách bila-holubice.cz.

Tereza Cigánková | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.