Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Zemřel ostravský divadelní režisér Bedřich Jansa. Bylo mu 85 let

Zemřel ostravský divadelní režisér Bedřich Jansa. Bylo mu 85 let

14.9.2022 Divadlo

Smutná zpráva přišla do naší redakce z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Ve středu 14. června zemřel dlouholetý činoherní, operní i operetní režisér Bedřich Jansa. V Ostravě naposledy před třemi lety režíroval inscenaci Hodný pan doktor, ve které si zahrála také jeho manželka Alexandra Gasnárková.  Národní divadlo moravskoslezské připravuje ve spolupráci s rodinou na 23. září poslední rozloučení.

Zvětšit obrázek

Bedřich Jansa na snímku z roku 2020.
Foto: Martin Kusyn

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil odchod Bedřicha Jansy komentuje těmito slovy: „ Svou laskavostí, pracovitostí a nebývalým citem pro poetiku a svébytnost divadla se do historie ostravského divadla zapsal jako vynikající režisér i člověk. Vzpomínáme na něho s velkou vděčností za všechnu režijní práci a lidskou přívětivost. A protože měl divadlo tolik rád a byl jeho součástí, uspořádá panu Jansovi Národní divadlo moravskoslezské spolu s jeho rodinou poslední rozloučení v pátek 23. září v Divadle Antonína Dvořáka.“ Podrobnosti budou zveřejněny v nejbližších dnech.

Činoherní, operetní a operní režisér Bedřich Jansa se s režií poprvé setkal u ochotnického divadla ve svém rodném městě v Ústí nad Orlicí. Obor režie vystudoval na DAMU pod vedením profesora Antonína Dvořáka a Vítězslava Vejražky a už během studií působil jako asistent režie v Národním divadle v Praze.

Do Ostravy nastoupil 1. května 1966 za vrcholné éry režiséra Radima Kovala, který ostravskou činohru povýšil na celorepublikovou špičku a o svém přijetí do tehdejšího Státního divadla v Ostravě hovořil jako o svém velikém životním štěstí.

V ostravském angažmá nastudoval za dvacet pět let svého působení na šest desítek inscenací. Výraznými milníky jeho tvorby se staly především inscenace moderního dramatu: Nashův Obchodník s deštěm (1968), Lorcova Krvavá svatba (1968), Dürrenmatovy hry Král Jan (1969) a Play Strindberg (1970), Giraudouxova Bláznivá ze Chaillot (1971), Örkényho Kočičí hra (1973), Simonovy hry Vstupte! (1974), Drobečky z perníku (1985), a rovněž Hodný pan doktor (1978), jehož znovunastudování po více jak čtyřiceti letech bylo také jeho posledním tvůrčím setkáním s ostravským divadlem.

V roce 1991 přešel Bedřich Jansa do funkce uměleckého šéfa olomouckého divadla, posléze na jednu sezónu přijal angažmá v Těšínském divadle a v letech 1994 až 2001 stanul v čele činoherního souboru Slezského divadla v Opavě. Stále se ale vracel k režii také v Ostravě. Inscenací Čajkovského opery Evžen Oněgin (1993) pro něj začala pravidelná spolupráce s operním souborem Národního divadla moravskoslezského, která trvala až do roku 2003.

Na začátku 70. let se významně zasloužil o založení hudebně-dramatického oddělení Janáčkovy konzervatoře a po řadu let pak svědomitě vychovával několik nastupujících hereckých generací jako pedagog. Spolupracoval také s ostravským rozhlasovým studiem a podepsán je rovněž pod více jak dvěma desítkami televizních inscenací.

Bedřich Jansa mimo jiné o své divadelní kariéře řekl: „Divadlo pro mne znamenalo vnitřní radost a potěšení.  Když vše dobře dopadlo, byly to opravdu šťastné chvilky.“

Zdroj: Tisková zpráva Národního divadla moravskoslezského v Ostravě

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.