Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Zemřel ostravský divadelní režisér Bedřich Jansa. Bylo mu 85 let

Zemřel ostravský divadelní režisér Bedřich Jansa. Bylo mu 85 let

14.9.2022 16:56 Divadlo

Smutná zpráva přišla do naší redakce z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Ve středu 14. června zemřel dlouholetý činoherní, operní i operetní režisér Bedřich Jansa. V Ostravě naposledy před třemi lety režíroval inscenaci Hodný pan doktor, ve které si zahrála také jeho manželka Alexandra Gasnárková.  Národní divadlo moravskoslezské připravuje ve spolupráci s rodinou na 23. září poslední rozloučení.

Zvětšit obrázek

Bedřich Jansa na snímku z roku 2020.
Foto: Martin Kusyn

Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil odchod Bedřicha Jansy komentuje těmito slovy: „ Svou laskavostí, pracovitostí a nebývalým citem pro poetiku a svébytnost divadla se do historie ostravského divadla zapsal jako vynikající režisér i člověk. Vzpomínáme na něho s velkou vděčností za všechnu režijní práci a lidskou přívětivost. A protože měl divadlo tolik rád a byl jeho součástí, uspořádá panu Jansovi Národní divadlo moravskoslezské spolu s jeho rodinou poslední rozloučení v pátek 23. září v Divadle Antonína Dvořáka.“ Podrobnosti budou zveřejněny v nejbližších dnech.

Činoherní, operetní a operní režisér Bedřich Jansa se s režií poprvé setkal u ochotnického divadla ve svém rodném městě v Ústí nad Orlicí. Obor režie vystudoval na DAMU pod vedením profesora Antonína Dvořáka a Vítězslava Vejražky a už během studií působil jako asistent režie v Národním divadle v Praze.

Do Ostravy nastoupil 1. května 1966 za vrcholné éry režiséra Radima Kovala, který ostravskou činohru povýšil na celorepublikovou špičku a o svém přijetí do tehdejšího Státního divadla v Ostravě hovořil jako o svém velikém životním štěstí.

V ostravském angažmá nastudoval za dvacet pět let svého působení na šest desítek inscenací. Výraznými milníky jeho tvorby se staly především inscenace moderního dramatu: Nashův Obchodník s deštěm (1968), Lorcova Krvavá svatba (1968), Dürrenmatovy hry Král Jan (1969) a Play Strindberg (1970), Giraudouxova Bláznivá ze Chaillot (1971), Örkényho Kočičí hra (1973), Simonovy hry Vstupte! (1974), Drobečky z perníku (1985), a rovněž Hodný pan doktor (1978), jehož znovunastudování po více jak čtyřiceti letech bylo také jeho posledním tvůrčím setkáním s ostravským divadlem.

V roce 1991 přešel Bedřich Jansa do funkce uměleckého šéfa olomouckého divadla, posléze na jednu sezónu přijal angažmá v Těšínském divadle a v letech 1994 až 2001 stanul v čele činoherního souboru Slezského divadla v Opavě. Stále se ale vracel k režii také v Ostravě. Inscenací Čajkovského opery Evžen Oněgin (1993) pro něj začala pravidelná spolupráce s operním souborem Národního divadla moravskoslezského, která trvala až do roku 2003.

Na začátku 70. let se významně zasloužil o založení hudebně-dramatického oddělení Janáčkovy konzervatoře a po řadu let pak svědomitě vychovával několik nastupujících hereckých generací jako pedagog. Spolupracoval také s ostravským rozhlasovým studiem a podepsán je rovněž pod více jak dvěma desítkami televizních inscenací.

Bedřich Jansa mimo jiné o své divadelní kariéře řekl: „Divadlo pro mne znamenalo vnitřní radost a potěšení.  Když vše dobře dopadlo, byly to opravdu šťastné chvilky.“

Zdroj: Tisková zpráva Národního divadla moravskoslezského v Ostravě

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.