Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Šampaňský socialista

Šampaňský socialista

Stará Aréna
Moravská Ostrava a Přívoz
26.11.201719:30 hod.
Informace o ceně: 180,-90,- studenti a senioři

Smělá divadelně filmová koláž připomene životní osud i tvorbu ostravského rodáka a významného filmového režiséra Karla Reisze

Karel Reisz (21. července 1926, Moravská Ostrava – 25. listopadu 2002, Camden Town, Londýn) byl britský režisér českého původu.
Reisz se narodil v Moravské Ostravě jako syn židovského právníka. Ve svých třinácti letech byl jako jedno z tzv. Wintonových dětí zachráněn před transportem do koncentračního tábora a vyhnul se tak osudu větší části rodiny. Reiszovi rodiče zahynuli v Osvětimi.

S režií začal v 50. letech 20. století a stal se společně s Lindsay Andersonem a Tony Richardsonem jedním ze zakladatelů hnutí Free Cinema.
Jeho první celovečerní film V sobotu večer, v neděli ráno podle románu Alana Sillitoa z roku 1960 byl oceněn cenou BAFTA jako nejlepší britský film. V roce 1966 natočil černou komedii Morgan – případ zralý k léčení (Morgan: A Suitable Case for Treatment) řazenou k jeho nejlepším filmům.
Od roku 1974 působil dočasně ve Spojených státech, kde vznikl jeden z jeho nejúspěšnějších filmů Francouzova milenka s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem, natočený podle stejnojmenného románu Johna Fowlese.
V USA natočil také válečné drama Psí vojáci s Nickem Noltem v hlavní roli.