Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce William Shakespeare, Ivan Vyskočil – Haprdáns

William Shakespeare, Ivan Vyskočil – Haprdáns

Stará Aréna
Moravská Ostrava a Přívoz
20.09.201719:30 hod.
Informace o ceně: 180,- 90,- studenti a důchodci

Jeden z příspěvků Národního divadla moravskoslezského k 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara

Ivan Vyskočil a jeho „Nedivadlo“, to jsou pojmy, které v divadelním světě stále rezonují, ač jejich hlavní protagonista již nevystupuje.
HAPRDÁNS je zkratkou (HAmlet, PRinc DÁNSký), za níž se skrývá hravý text, originální parafráze na jednu z geniálních her velkého alžbětince.
Premiéru měl v roce 1980. „Zkrátka méně známá verze známého příběhu, kdy tragédie přijde zkrátka“, podtitul, jímž autor hru obdařil, leccos napovídá.
Půjde o svižnou komedii originální v tom, že se hraje především o všem, co v Hamletovi přímo není, ale co by tam být mohlo a někdy i mělo.
O tom, co si postavy říkají a jak jednají v „zákulisí“ původní hry.

Vyskočilova textu se nehodláme dogmaticky držet, do inscenace vložíme též něco ze sebe, ostatně také autor své hry považuje především za východisko k inscenaci, východisko, které má být neustále doplňováno, rozvíjeno a upravováno.

Celý košatý děj s mnoha postavami odehrají tři aktéři, dva z činohry NDM, třetí ze Staré arény (Tomáš Jirman, Anna Cónová, Zuzana Kantorová), a to na jevišti menšího z obou divadel, tedy Staré arény.
Také režii a spolurežii si divadla rozdělila (Tomáš Jirman a Pavel Gejguš). Jak vidno, vstoupili jsme do koprodukce.
Spolupráce je to na první pohled hodně netypická, vždyť NDM je zavedené, tradiční „kamenné“ divadlo a Stará aréna vzdor svému názvu je scénou mladou, dynamicky se rozvíjející.
Sami jsme zvědavi, co z této spolupráce vzejde. Přijďte se podívat!
 
Obsazení:
Anna Cónová, Tomáš Jirman, Zuzana Kantorová

Režie: Tomáš Jirman, Pavel Gejguš